Kiedy zlecić projektowanie systemów IT, a kiedy kupić gotowe oprogramowanie?

W obecnych czasach prawie każda firma potrzebuje oprogramowania dopasowanego do jej potrzeb. Tylko często trzeba wybierać pomiędzy gotowym systemem a autorskimi rozwiązaniami. Co jest korzystniejsze?

Projektowanie systemów IT

Prowadzisz biuro rachunkowe? A może działasz w firmie zajmującej się rekrutowaniem pracowników? Tak naprawdę niezależnie od tego, jaką działalność prowadzisz, potrzebujesz oprogramowania, które umożliwi i ułatwi ci wykonywanie pracy. Może to być program rachunkowy, zaawansowany edytor tekstowy czy system do zdalnego zarządzania zespołem.

Korzystnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stworzenie oprogramowania, które będzie w pełni odpowiadać na potrzeby firmy. Taką usługę można zlecić zewnętrznym firmom IT. Jak wygląda wtedy cały proces? Najpierw analizowane są potrzeby przedsiębiorstwa oraz wszystkie procesy w nim zachodzące. Następnie tworzony jest prototyp systemu, prowadzone są jego testy, które pozwalają zweryfikować wszystkie wcześniejsze założenia. Zwykle na tym etapie nie obywa się bez poprawek.

Gdy program jest gotowy, następuje jego wdrożenie oraz najczęściej, także przeszkolenie pracowników ze sposobów korzystania z niego.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Oprogramowanie jest w pełni dopasowane do specyfiki twojej firmy, odpowiada na wszystkie jej potrzeby. Jego funkcjonalności są nieustannie sprawdzane i udoskonalane. Minus? Jest to zwykle droga opcja, aczkolwiek to, ile będzie ostatecznie kosztować, zależy od stopnia skomplikowania systemu.

Projektowanie systemów IT to korzystne rozwiązanie dla dużych firm (ittouch.pl), w przypadku których gotowe oprogramowanie mogłoby zmniejszać wydajność pracy. Dla nich większą oszczędnością jest zainwestowanie w stworzenie programu od zera, niż nieustanne zlecanie jego poprawek. A co z małymi przedsiębiorcami?

Zakup branżowego oprogramowania

Alternatywą do systemów IT projektowanych na zlecenie jest gotowe oprogramowanie. I na to często decydują się przedsiębiorcy, których po prostu nie stać na to pierwsze rozwiązanie.

Plusem jest to, że system jest gotowy od razu, nie trzeba czekać, aż cały zespół programistów skończy nad nim pracę. Jest też tańszy, przy czym może się okazać, że tak naprawdę będzie spełniać wszystkie wymagane przez ciebie założenia. W wielu przypadkach istnieje też możliwość wprowadzenia indywidualnych modyfikacji, co jednak jest dodatkowo płatne. Trzeba więc zweryfikować, czy koszt dostosowania systemu nie będzie przewyższał… ceny, jaką zapłacisz, za zaprojektowanie go od podstaw.

Zatrudnianie informatyków a outsourcing IT

Masz jeszcze trzecią opcję – możesz zatrudnić programistę, informatyka, który stworzy dla ciebie taki system, a także będzie go nadzorować, zarządzać systemem IT. To jednak ryzykowna opcja. Dlaczego? Ponieważ zwykle praca nad jednym programem wymaga zaangażowania ze strony różnych specjalistów. A gdy system jest gotowy, nie zawsze konieczny jest pracownik na pełen etat do jego obsługi.

Zwykle bardziej opłacalny jest outsourcing IT. Na czym to polega? Obsługę informatyczną firmy zlecasz na zewnątrz. Oprogramowanie, sieci komputerowe zwykle kontrolowane są zdalnie, choć jeśli wymaga tego sytuacja, możesz liczyć na szybką interwencję serwisanta.

Outsourcing IT jest usługą elastyczną, może wybrać taki zakres prac, jaki ci odpowiada. I nie musisz rekrutować kolejnego pracownika, dla którego nie zawsze będziesz mieć pracę lub który może nie mieć wystarczających kompetencji w wybranym obszarze.



w temacie: ,