Kto powinien zainwestować w opłatomat? Gdzie opłatomaty usprawnią pracę?

Opłatomaty – jak działają te urządzenia? Jakie są ich zalety? W jakiej branży i w jakich miejscach szczególnie warto wdrożyć takie rozwiązanie?

Co to jest opłatomat?

Opłatomat jest samoobsługowym urządzeniem, dzięki któremu można dokonywać opłat za różne usługi i produkty. Opłaty te mogą być dokonywane bezgotówkowo, ale zwykle urządzenie wyposażone jest też w odrębny moduł, przyjmujący gotówkę.

By opłatomaty naprawdę usprawniały dokonywanie płatności, ich obsługa powinna być intuicyjna – inaczej w korzystaniu z urządzenia pojawiłyby się przestoje, gdy kolejni użytkownicy staraliby się rozpracować, jak ono działa. Korzystanie z opłatomatu nie powinno być skomplikowane. Powinno być za to wygodne, dlatego oprócz klawiatury, opłatomaty mają także ekran dotykowy.

Jak opłatomaty usprawniają pracę?

Dlaczego warto zainwestować w takie urządzenia? Opłatomaty oraz ich zalety opisuje producent mera-systemy.pl – do tych największych należą oszczędność czasu i wygoda użytkowania. Płacąc przy pomocy opłatomatu, nie musimy podpisywać żadnych dokumentów, ani wypełniać innych czasochłonnych formalności, toteż cała operacja przebiega szybko i sprawnie. Skutek jest taki, że nie tworzą się kolejki – nie tylko więc cierpliwość osoby aktualnie korzystającej z urządzenia nie jest wystawiana na próbę, ale również inni chętni do skorzystania nie muszą długo czekać na swoją kolej.

Inną zaletą, której nie sposób przecenić, jest bezpieczeństwo środków finansowych. Osiąga się je dzięki wspomnianej już możliwości dokonywania opłat bezgotówkowych. Nie trzeba więc nosić przy sobie dużej gotówki i narażać się na niebezpieczeństwo kradzieży (lub zgubienia portfela, bo i to się przecież może zdarzyć). Opłaty bezgotówkowe sprawiają też, że nie trzeba szukać bankomatu – to kolejny punkt przekładający się na wcześniej wspomnianą oszczędność czasu.

Inną zaletą, jaką oplatomaty zjednują sobie swych użytkowników, jest to, że opłaty mogą być niższe. Dzieje się tak dlatego, że w ten sposób płaci się bez potrzeby pośrednictwa. Pieniądze są wpłacane bezpośrednio, zamiast przechodzić z rąk do rąk. A ponieważ takie pośrednictwo często wiąże się z koniecznością wpłacenia prowizji, jego brak automatycznie obniża wysokość opłaty. Tutaj żadne prowizje nie wchodzę w grę – wpłacamy tylko tyle, ile naprawdę kosztuje dana usługa bądź produkt.

Gdzie warto postawić opłatomaty?

Kto powinien zainwestować w opłatomaty? Mogą to zrobić różnego rodzaju usługodawcy, ale szczególnie opłaca się to tam, gdzie przewijają się tłumy klientów, a więc na przykład w dużych sieciach handlowych. Również banki i inne instytucje płatnicze są takimi miejscami. Opłatomaty umożliwiają też zapłatę za komunikację, więc i w tym wypadku warto je wziąć pod uwagę.

Zdecydowanie najczęściej jednak opłatomaty wykorzystywane są w urzędach. Przydają się w takich miejscach dzięki swojej uniwersalności. Można z ich pomocą wnieść opłaty skarbowe i podatkowe, a także zapłacić za wydanie konkretnego dokumentu, na przykład dowodu osobistego. Co więcej, niektóre modele opłatomatów wyposażone są w moduły do przyjmowania dokumentów, można więc z ich pomocą wysyłać wnioski, umowy i inne dokumenty. Wydają się więc wprost stworzone do usprawniania pracy urzędów.



w temacie: