Każdy zakład przemysłowy powinien być zaopatrzony w specjalistyczny sprzęt nie tylko w celu przechowywania towarów, ale i w celu bezpiecznego transportu produktów o różnej masie. Na świecie istnieje wiele fabryk produkujących tego typu pojazdów, które mogą pełnić także funkcję zaawansowanych robotów. Czym są maszyny z systemem AGV? W niniejszym artykule przedstawimy systemy AGV, oraz pokażemy zastosowania tych maszyn.
Czym są systemy AGV?
Technologia rozwinęła się nie tylko w sferze komputerów, ale także w zakładach produkcyjnych, w których wytwarzane są specjalistyczne maszyny ułatwiające produkcję różnych towarów. W przypadku maszyn z systemem AGV mamy do czynienia z najnowszą technologią, która umożliwia precyzyjne rozmieszczanie materiałów. Czym są systemy AGV? AGV, czyli zautomatyzowane pojazdy sterowane (np. od AIUT) posiadające różne funkcje począwszy od magazynowania i segregowania towarów, a skończywszy na bezpiecznym transporcie produktów o zróżnicowanej wadze. Można je porównać do standardowych wózków jezdniowych, jednakże z taką różnicą, że maszyny z systemami AGV są skomputeryzowane i posiadają wiele funkcji. Zaletą takich maszyn jest przede wszystkim mobilność. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu pojazd z tym systemem może płynnie i starannie przejeżdżać przez różne korytarze, nie uszkadzając transportowanego towaru.
Jakie zastosowania mają systemy AGV?
W powyższej części artykułu przedstawiliśmy pokrótce zastosowania urządzeń z systemem AGV – magazynowanie, segregacja i bezpieczny transport. Oprócz tych podstawowych funkcji można także zaliczyć zastosowania poboczne tj. staranność przyjmowania i odkładania gotowych palet ze zautomatyzowanego magazynu, obsługa materiałów niestandardowych, dzięki którym można obracać, przechylać ładunek według wyznaczonych preferencji; a także systemy AGV posiadają czujniki zacisków, które informują obsługującego o wadze towaru. Zautomatyzowane pojazdy sterowane mogą być wykorzystywane nie tylko w różnych zakładach produkcyjnych, ale także w specjalnych dystrybucjach, które prowadzą szeroki zakres produkcji materiałów.
Jakie jeszcze funkcje posiadają systemy AGV?
W zakładach przemysłowych korzysta się z różnych urządzeń w celu ułatwienia pracy nad towarem. Wykorzystywane są maszyny z systemem AGV, aby nie tylko przyspieszyć proces transportu ładunku, ale także pomagają bezpieczne jego rozmieszczenie na specjalnych ladach, magazynach itp. Jakie jeszcze posiadają funkcje systemy AGV? Dzięki specjalnym zaczepom można mieć pewność, że towar umieszczony na podłożu widłowym tej maszyny zapewni stabilność podczas transportu. Ponadto maszyny te posiadają specjalny silnik, który reguluje prędkość poruszania się, dzięki temu, można sprawnie i szybko przetransportować ładunek.
Można zauważyć większość zalet zautomatyzowanych pojazdów sterowanych. Nie dość, że są elastyczne w obsłudze, to także zwiększają wydajność i mogą zapewnić komfort podczas pracy.
2 komentarze
Donald Mówi: 17 września 2021 W 10:16 //
Słyszałem o tych systemach i zbieram o nich wiedzę. Wydaje mi się, że w wielu przedsiębiorstwach mogą wiele usprawnić. To zapewne na początku ogromny koszt. Ciekawy jestem po jakim czasie widzi się efekty. No i rzecz jasna – po jakim czasie zwraca się poniesiona inwestycja. Jeśli w ogóle się jako tako zwraca.
Jonasz Mówi: 21 września 2021 W 13:55 //
Szkoda, że takie systemy nie są w Polsce popularne, pewnie bardzo by pomogły w wielu branżach i odciążyły ludzi