Powrót na rynek pracy po przerwie zazwyczaj wiąże się ze stresem i obawami. Czy nasze kwalifikacje będą wystarczające, by dostać odpowiednie stanowisko? Czy zmiany na rynku pracy nie są zbyt duże i czy odnajdziemy się na nim po tak długiej przerwie? W tym artykule znajdziesz podpowiedzi, jak z sukcesem powrócić na rynek pracy oraz jak napisać CV.
Jak napisać CV po długiej przerwie?
Pisanie CV po długiej przerwie może wydawać się prostym zadaniem, ponieważ wiele osób posiada już taki dokument i myśli, że trzeba go jedynie uzupełnić o nowe informacje. Jednak rynek pracy wciąż się zmienia i zasady, jakie panują przy rekrutacji, mogą być już nieco inne niż kilka lat temu. Oto rady dotyczące tworzenia CV, które mogą pomóc z sukcesem powrócić na rynek pracy.
Zweryfikuj dane w CV
Jeżeli nie wiesz, jak napisać dobre CV, to zacznij od zweryfikowania danych. Przy tworzeniu CV po przerwie to jedna z ważniejszych rzeczy. Czy zyskaliśmy przez ten czas nowe umiejętności? Może przeszliśmy dodatkowe szkolenie lub kurs, który warto uwzględnić w dokumencie. Nawet uczestnictwo w wolontariacie jest w stanie zrobić na rekruterze wrażenie, dlatego nie pomijajmy niczego wyłącznie z powodu niepowiązania z naszą specjalizacją.
Oceń wygląd CV po przerwie
Choć wygląd dokumentu jest rzeczą drugorzędną, to już na początku należy zastanowić się, czy nasze CV nie wygląda jak sprzed dekady. Pamiętajmy, że technologia, w tym grafika, poszła do przodu. A świadomość ludzi na temat odbierania bodźców, takich jak kolory, jest już na wyższym poziomie niż kilka lat temu. Warto przemyśleć to, czy nasz dokument wyróżnia się wśród sterty podobnych papierków, ponieważ możemy dostać dzięki temu szansę na uzyskanie nowej posady.
Wypisz swoje miękkie i twarde umiejętności
Niektórzy zapominają, że oprócz twardych umiejętności, np. znajomości obcego języka lub obsługi danego programu, liczą się również umiejętności miękkie. Mimo że są może bardziej pospolite, to w pewnych branżach również bardzo istotne. Jeżeli aplikujesz na stanowisko, które wiąże się z ciągłym przebywaniem z ludźmi, to komunikatywność, otwartość czy cierpliwość może być w tym przypadku znacząca.
Jak z sukcesem wrócić po przerwie na rynek pracy?
Czasem po dłuższej przerwie, spowodowanej np. kłopotami zdrowotnymi, nie wiemy, jak z sukcesem wrócić do branży. Jedną z ważniejszych rzeczy, którą należy zrobić już na samym początku, jest ocena własnej sytuacji na rynku pracy. Warto poprzez portale rekrutacyjne zorientować się, ilu jest chętnych na stanowiska, które nam odpowiadają. Jeżeli pragniemy aplikować na oblegane miejsce, to może warto przemyśleć kurs, który poprawi naszą sytuację.
Następnym krokiem będzie napisanie CV, w którym zamieścimy aktualne informacje dotyczące naszego doświadczenia i kompetencji. Dobrze jest również stworzyć listę pracodawców, którzy nas interesują, i zastanowić się, którzy najbardziej nam odpowiadają. Po ostatecznej decyzji można aplikować na dane stanowisko.
Wiele osób zaczyna się stresować w momencie, gdy w grę wchodzi rozmowa rekrutacyjna. Nagle okazuje się, że nie wiemy, jak reagować i odpowiadać na pewne pytania na spotkaniu, a nasza marynarka wygląda jak sprzed dwudziestu lat. Dlatego tak ważne, aby o swój wizerunek zadbać już wcześniej. Z kolei najczęstsze pytania, które pojawiają się na rozmowach o pracę, można znaleźć na wielu stronach internetowych.