Pisanie CV nie jest rzeczą łatwą. Jest nawet trudniejsze, kiedy jesteś studentem bez doświadczenia zawodowego, a to przecież najważniejsze. Co wtedy powinieneś napisać? Jak powinno wyglądać CV studenta, ucznia? Wyjaśniamy.
CV studenta bez doświadczenia
Jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia zawodowego, skup się na tym, co potrafisz robić. Jakie masz umiejętności, które mogłyby pomóc ci w zdobyciu pracy? Wszystko będzie na wagę złota. Hobbystycznie zajmujesz się grafiką, a może piszesz recenzje filmowe? Umieść to w swoim curriculum vitae, może akurat pracodawca będzie potrzebował kogoś, kto potrafi stworzyć prostą grafikę z tekstem informacyjnym, a do tego przecież pasujesz jak ulał! Pochwal się każdą dodatkową działalnością w CV, którą się zajmujesz, może to być nawet wolontariat w schronisku czy przy organizowaniu imprez.
Jak napisać w CV o trwających studiach?
W doświadczeniu zawodowym warto umieścić informację, że się uczysz, co studiujesz, na jakiej uczelni. Możesz załączyć do tego krótki opis swojego kierunku, czego się nauczyłeś. To też dobre miejsce, by wspomnieć o tym, czy pełnisz jakieś funkcje. Może jesteś przewodniczącym samorządu, a może brałeś udział w konferencji naukowej i udzielasz się w kole naukowym? To informacje, które mogą znaleźć się w twoim studenckim CV, nawet jeśli nie posiadasz żadnego innego doświadczenia. Wyżej wymienione kwestie będą istotne dla rekrutera. Nie zapomnij wspomnieć o stażach i praktykach, które i tak musiałeś obowiązkowo odbyć, by zaliczyć dany semestr.
Jakie informacje umieścić w CV?
Najważniejsze są dane kontaktowe, nie zapomnij o nich. Wyodrębnij je tak, by przykuwały uwagę, mogę być wyróżnione innym kolorem, a nawet charakterystycznym fontem, ale uważaj, by nie przesadzić z różnorodnością. Bądź konsekwentny w danym stylu. Skoro nie masz doświadczenia zawodowego, to trzeba twoje curriculum vitae zapełnić. Umieść w nim zakładkę “O mnie”, w której możesz siebie opisać w kilku zdaniach, co chciałbyś osiągnąć w swojej karierze zawodowej, tak by rekruter widział, jaką osobą jesteś. Jeśli brałeś udział w szkoleniach certyfikujących, również pochwal się tą informacją w wyszczególnionej tabelce, którą możesz nazwać “Szkolenia i certyfikaty”.
Języki w CV
Od podstawówki uczyłeś się więcej niż dwóch języków i potrafisz się nimi dobrze komunikować? Pochwal się tym, jeśli zdawałeś maturę ustną z języka obcego, możesz uwzględnić, na ile procent zdałeś, jeśli jest to oczywiście wysoki wynik. Nie umieszczaj w CV języków, których dopiero się uczysz, wpisuj tylko te, którymi potrafisz porozumiewać się w mowie i piśmie, a ewentualna rozmowa rekrutacyjna w tym języku nie będzie stanowiła dla ciebie żadnego problemu.
Klauzula w CV
Rzecz bardzo istotna, a niestety często pomijana w pośpiechu. Nie zapomnij umieścić klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Jeśli wyślesz CV bez tej informacji, będzie ono nieważne, a rekruter nie będzie mógł się z tobą skontaktować, nawet jeśli będziesz idealnym kandydatem na dane stanowisko. Pamiętaj o tym.
2 komentarze
Aniela Mówi: 25 lipca 2022 W 12:35 //
Bardzo przydatne, muszę skorzystać z tych porad, dopiero szukam swojej pierwszej pracy, a stworzenie własnego CV mnie stresuje, bo nie mam żadnego doświadczenia. 🙁
Wika Mówi: 18 października 2022 W 11:55 //
No student nie ma łatwej roboty, jak chodzi o pisanie CV, trzeba przyznać. Warto dlatego wpisywać wszystkie aktywności i hobby, które się robi w czasie wolnym lub na studiach, nigdy nie wiadomo co się przyda.