Kiedy szukamy pracy, napotykamy wiele trudności… Jedną z nich jest CV. Jak napisać dobre CV, które zagwarantuje ci rozmowę kwalifikacyjną i pracę? Podpowiemy czego wystrzegać się w CV, jakich błędów nie popełniać, na co zwrócić szczególną uwagę.
Najważniejsza zasada dobrego CV
Należy unikać literówek ciągłych powtórzeń, pochwal się bogatym słownictwem. Masz tylko jedną szansę, by siebie przedstawić rekruterowi i pomoże Ci w tym CV, wykorzystaj to dobrze. Unikaj adresów nieprofesjonalnych e-mail. Dobrym wyjściem byłoby założenie osobnej skrzynki pocztowej, która byłaby przeznaczona tylko na sprawy osobiste i te, związane z pracą. Niech dane kontaktowe będą bardziej wyszczególnione od reszty informacji, zwiększysz swoje szanse na to, że rekruter zadzwoni właśnie do ciebie, bo łatwiej było mu znaleźć twój numer kontaktowy.
Co umieścić w CV?
Ważne jest każde doświadczenie, nawet to najdrobniejsze może przesądzić o twoich szansach przy wyborze kandydata. Ważne jest szczegółowe podsumowanie swojej kariery zawodowej, dokładnie opisz, czym się zajmowałeś na danym stanowisku i jakie pełniłeś obowiązki, to zwiększa naszą szansę na rekrutację. Jeśli nie masz doświadczenia, napisz, gdzie się uczyłeś i opisz swoją edukację w kilku słowach, jeśli brałeś udział w konkursach i olimpiadach i zajmowałeś wysokie miejsca, napisz o tym. Warto wspomnieć o pracy dorywczej czy o udziałach w wolontariatach, rekruterzy patrzą na to przychylnie, a ty zyskujesz miano osoby wielozadaniowej, która pracy się nie boi. To wielki atut.
Certyfikaty i umiejętności
Jeśli brałeś udział w szkoleniach czy kursach, które kończyły się certyfikatem, to się nimi pochwal. Certyfikat możesz przynieść dodatkowo na rozmowę o pracę, razem ze swoim CV, być może wywrzesz na rekruterze dobre przeczucie, ponieważ będziesz sprawiał wrażenie osoby przygotowanej.
Czego nie umieszczać w CV?
Nie wpisuj rzeczy, którymi nie chcesz się chwalić, nie wpisuj w doświadczeniu umiejętności, których nie posiadasz, mogą one zostać sprawdzone podczas rozmowy rekrutacyjnej i zaprzepaścisz swoją szansę na rozwój zawodowy. To samo tyczy się języków, wymień tylko te, którymi potrafisz się porozumieć, a rozmowa w tym języku nie będzie stanowić dla ciebie problemu. W innym przypadku wyrządzisz sobie więcej szkody niż pożytku.
Jak wygląda dobre CV?
Porządne CV powinno być krótkie i schludne. Ważne jest też, żeby nie było szablonowe. Co to znaczy? Nie wysyłaj do wszystkich firm tego samego CV, rekruter potrafi odróżnić CV, które ktoś wysłał przypadkowo od tego, które zostało zaprojektowane specjalnie pod konkretną ofertę pracy. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności w programach graficznych takich jak Photoshop, InDesign czy Canva, to zrób własne CV od podstaw. Twoje CV będzie się wyróżniać na tle innych, możesz sobie tutaj pozwolić na dozę kreatywności. Pamiętaj tylko by umieścić aktualne zdjęcie i zgodę na przetwarzanie danych osobowych, czyli klauzulę, bez niej, nawet jeśli spodobasz się rekruterowi, to nie będzie on mógł się z tobą skontaktować.
1 komentarz
Czesio Mówi: 9 sierpnia 2022 W 12:35 //
Zawsze wysyłałem jedno CV do wszystkich firm, teraz widzę, że to chyba błąd.. Ale robienie CV dla każdej firmy osobno to strasznie dużo czasu, jak to pogodzić? :/