Szukanie pracy często jest stresujące. Próbujemy różnych sposobów, które mogłyby nas przybliżyć do upragnionej posady. Starannie przygotowujemy CV pod konkretnego pracodawcę i jego ogłoszenie. Co zrobić, jeśli chcielibyśmy wysłać aplikację do miejsca, które aktualnie nie szuka pracowników?
Czy warto aplikować do firmy, która nie szuka pracowników?
Zawsze warto, z wielu powodów. Między innymi, dlatego, że nasze CV prawdopodobnie trafi do bazy potencjalnych pracowników. Podczas szukania nowego pracownika, rekruterzy w pierwszej kolejności sprawdzają bazę CV. Zwiększa to nasze szanse na telefon z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną, kiedy firma otworzy wakat na dane stanowisko. Możliwe, że firma prowadzi tak zwaną cichą rekrutację, co znaczy, że ogłoszenie o pracę nie jest nigdzie publikowane. Rekruter na własną rękę szuka pracownika na dane stanowisko, często za pośrednictwem portalu LinkedIn. Kolejnym powodem, który przemawia za tym, by mimo wszystko wysłać CV do danej firmy, jest fakt, że przy odrobinie szczęścia, twoje CV spodoba się rekruterowi i specjalnie dla ciebie otworzy nabór na dane stanowisko.
Jak zatytułować maila z CV?
Tytuł maila wcale nie musi być skomplikowany, przykładowo możesz napisać: “aplikacja na stanowisko specjalisty ds. social media” lub “Jan Kowalski, kucharz z 6-letnim doświadczeniem. Zgłoszenie”.
Co ważne, nie wysyłaj pustej wiadomości. Z dwóch powodów. Po pierwsze, twoja wiadomość może trafić do spamu i nigdy nie zostanie przeczytana. Po drugie, rekruter może już na samym początku odrzucić twoją aplikację, tylko dlatego, że nie chciałeś poświęcić kilku minut na napisanie maila. Czemu więc on miały poświęcać czas na przeczytanie twojego CV? Działaj według prostej zasady. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być potraktowany.
Jakich błędów unikać, wysyłając swoje CV?
Dbaj o szczegóły, mail z CV wyślij z profesjonalnej poczty, którą przeznaczyłeś tylko na sprawy osobiste i zawodowe.
Nie wysyłaj jednego CV na wiele ogłoszeń. Rekruter jest w stanie poznać, które CV było napisane z myślą o danym stanowisku. Ponadto firmy często korzystają z usług headhunterów, więc sam rekruter mógł widzieć twoje CV więcej niż raz, jeśli pracował dla kilku innych firm, do których słałeś swoją aplikację. Unikaj literówek, powtórzeń, zadbaj o stosowne słownictwo, zwróć uwagę na interpunkcję i ortografię. Nie stosuj skrótów.
O czym warto pamiętać, wysyłając CV?
Pamiętaj o tym, że mail jest pismem oficjalnym. Nie stosuj kolokwializmów, pamiętaj o zwrotach grzecznościowych. Stosuj się do przyjętego mailowego savoir-vivre. Zachowaj pełny profesjonalizm, by rekruter nie miał żadnych wątpliwości, że jesteś osobą, która dba o słowo. Pamiętaj też, by wysłać CV w odpowiednim załączniku, np. w PDF-ie, dzięki czemu unikniesz ewentualnych wpadek związanych z formatowaniem dokumentu.
Aplikowanie do firmy, która aktualnie nie szuka pracowników, może być korzystne, ponieważ Twoje CV może trafić do bazy kandydatów na przyszłe wakaty. Ważne jest, aby tytułować e-mail z CV w sposób jasny i profesjonalny. Zachowanie profesjonalizmu w e-mailu jest niezwykle ważne.