Mimo tego, że w internecie pojawiło się wiele serwisów, w których możliwe jest zrobienie i udostępnienie własnego życiorysu, to często w znajdujących się tam szablonach jest wiele niepotrzebnych elementów. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać nowoczesne CV i jakie rzeczy nie powinny się w nim znaleźć.
Jak powinno wyglądać nowoczesne CV?
Obecnie uważa się, że potencjalni pracownicy i usługodawcy nie powinni być oceniani przez pryzmat ich wyglądu, płci, wyznania czy pochodzenia. Dlatego teraz coraz częściej ludzie starają się unikać pewnych elementów, które jeszcze nie tak dawno widniały w dokumentach rekrutacyjnych.
Aktualnie sporą uwagę poświęca się również części wizualnej dokumentu. Przyczyną jest dostęp do wielu programów i stron internetowych, dzięki którym sami możemy dopracować wygląd naszego CV. Należy o tym pamiętać, ponieważ kolory oraz to, czy informacje są czytelne i odpowiednio rozmieszczone, może mieć wpływ na opinię rekrutera.
4 rzeczy, które nie powinny znaleźć się w nowoczesnym CV
Przez to, że schemat tworzenia szablonów CV przez strony internetowy się powtarza, przyjęło się, że w dokumencie mają się obowiązkowo znaleźć pewne informacje. Jednak pamiętajmy, że CV nie jest dowodem osobistym lub aktem urodzenia, a niektóre dane nie powinny być dostępne dla każdego. Rekrutera powinno interesować jedynie nasze wykształcenie, doświadczenie zawodowe lub zainteresowania związane ze stanowiskiem. Oto 4 elementy CV, które nie powinny się tam znaleźć.
1. Nieprawdziwe informacje w CV
Rzeczą, która na pewno nie powinna się znaleźć w nowoczesnym CV, są nieprawdziwe informacje. Dopisywanie do swoich kwalifikacji fikcyjnych umiejętności w celu zwiększenia szansy na dostanie pracy nie wyjdzie aplikującemu na dobre. Nawet jeżeli skutkiem będzie otrzymanie pracy na danym stanowisku, to pamiętaj, że potem może od ciebie wymagać zrobienia czegoś związanego z tą umiejętnością. Jeśli wyjdzie na jaw, że w twoim CV zamieszczałeś nieprawdziwe informacje, prawdopodobnie stracisz pracę.
2. Zdjęcie w CV
Zdjęcie to w tej chwili jedynie potwierdzenie informacji o naszej płci, która nie jest przydatna w przypadku rekrutacji. W trakcie wybierania kandydatów na dane stanowisko wygląd nie powinien mieć znaczenia. Jest to jeszcze bardziej nieracjonalne, kiedy zdamy sobie sprawę, że aplikujący może bez problemu dodać do CV nie swoje lub przerobione zdjęcie.
3. Pesel i adres zamieszkania w nowoczesnym CV
W CV w nowoczesnej wersji nie powinny znaleźć się także nasze dane, takie jak pesel lub adres zamieszkania. Pamiętajmy, że CV jest udostępniane osobom obcym, które nie powinny znać tych informacji. Z kolei rekruter nie potrzebuje tego do zaznajomienia się z Twoimi kwalifikacjami lub zainteresowaniami.
4. Informacje na temat wyznania w CV
Mimo że w dzisiejszych czasach dużo mówi się o tolerancji wobec osób o innych wyznaniach, to niektórzy nadal czują pewną niechęć w stosunku do przedstawicieli odmiennych religii niż własna. Dlatego należy czasem przemyśleć, czy udzielenie tej informacji to dobry pomysł, tym bardziej że rekruterów raczej nie musi ona interesować i nie powinni wymagać jej podania. W końcu z punktu widzenia firmy prowadzącej nabór nowych pracowników bardziej liczą się Twoje umiejętności niż wyznanie.
Pisząc nowoczesne CV, powinieneś skupić się na swoich najważniejszych umiejętnościach, które z całą pewnością są najistotniejszą kwestią dla potencjalnego pracodawcy. Jak myślisz, czego jeszcze warto nie umieszczać w dokumentach aplikacyjnych? Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu.