Studia często są czynnikiem decydującym o zatrudnieniu. Co zrobić, jeśli przerwaliśmy studia? Czy jest to informacja, którą warto umieścić w CV? Czy może korzystniejsze dla kandydata będzie przemilczenie tego faktu? Poniżej przedstawimy wam, jak pisać w CV o nieukończonych studiach.
Wykształcenie w CV jest ważne
Jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia zawodowego, w swoim wykształceniu możesz wpisać szkołę zawodową, średnią i studia. Jeśli zaś studiujesz i dopiero szukasz swojej pierwszej pracy, informację o szkole średniej możesz spokojnie pominąć. Czemu? Ponieważ fakt, że studiujesz, jest potwierdzeniem, że ukończyłeś szkołę średnią. Co zatem zrobić, jeśli studia zostaną przerwane?
Nieukończone studia, czy wpisywać do CV?
Kandydaci bardzo często zastanawiają się co zrobić z faktem o nieskończonych studiach. Czy jest to coś, czym możemy się pochwalić? A może przedstawia nas to w złym świetle? A tego przecież byśmy nie chcieli… Nie musisz szczegółowo opisywać, czemu studia zostały przerwane. Wystarczy, że w rubryczce z wykształceniem podasz określony przedział czasowy, w którym studiowałeś. Pamiętaj, by dodać nazwę kierunku, wydział i uniwersytet. Jeśli w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, zostaniesz zapytany o studia, odpowiedz szczerze, że przerwałeś naukę. Niektórzy studenci borykający się z depresją, rzucają studia. Możesz o tym powiedzieć, ale lepiej będzie, jeśli użyjesz sformułowania “z powodów zdrowotnych”.
Poniżej przykładowy wzór opisu przerwanej edukacji.
10.2021-6.2022 Uniwersytet Śląski
Kierunek: Psychologia
Jak wpisać do CV studia w toku?
Wyżej podaliśmy przykład jak opisać nieskończone studia w swoim CV. Kolejne pytanie, które samo się nasuwa to, jak pisać o studiach, które ciągle trwają? W takim przypadku zamiast daty ukończenia studiów wpisujemy “obecnie” lub “w trakcie”. Pamiętaj by, tak jak wyżej, wpisać kierunek, na którym się uczysz. Przykładowo:
10.2021-obecnie Uniwersytet Śląski
Kierunek: Psychologia
Możesz też wzbogacić opis swoimi osiągnięciami naukowymi, jeśli je posiadasz.
Dlaczego warto wpisać nieukończone studia?
Powód jest jeden, bardzo prosty. Mimo że studiów nie ukończyliśmy, to był to czas, w którym zdobywaliśmy wiedzę z danego zakresu. To nie był czas bezużyteczny, wręcz przeciwnie. Możliwe, że wiedza, którą wyniosłeś ze studiów, przyda ci się w przyszłej pracy lub na rozmowie rekrutacyjnej, bo pracodawca oczekiwał minimalnej wiedzy z danego zakresu, a ty akurat ją pozyskałeś w pierwszych miesiącach swojej edukacji wyższej.
Nie wszystkie informacje w CV działają na naszą korzyść
Nawet jeśli warto wpisać nieukończone studia do swojego CV, to jednak nie w każdej sytuacji. Jeśli przez kilka lat zaczynałeś i kończyłeś studia, może lepiej nie wpisywać wszystkich kierunków do CV. Dlaczego? Ponieważ rekruter na podstawie tej informacji może stwierdzić, że jesteś osobą niezdecydowaną, która nie wie, co chce robić w życiu. Mało ambitną i taką, która nie dąży do postawionych sobie celów.
2 komentarze
Carmen Mówi: 18 sierpnia 2022 W 12:48 //
Z jednej strony tak, ale z drugiej strony zapis X 2005 – obecnie będzie wyglądać groteskowo… Przy dłuższym czasie od rozpoczęcia studiów robi się to kłopotliwe.
Stu-02 Mówi: 23 sierpnia 2022 W 12:36 //
Pracodawcy zawsze mogą nieprzychylnie patrzeć na tą przerwę, ale raczej nie odrzucą kandydata tylko z tego powodu, lepiej o tym napisać