Kilka ważnych faktów o zawodzie testera

Chcesz pracować w IT? Zastanawiasz się, jak tego dokonać bez studiów? Okazuje się, że najkrótsza droga to ta, dzięki której można zostać testerem oprogramowania. Czym się charakteryzuje ten zawód? Przedstawiamy kilka ważnych faktów o testerach.

Na czym polega praca testera?

Chcąc pracować w branży IT, która jest bardzo przyszłościowa i wiąże się z wysokimi zarobkami, często przeglądamy oferty pracy. To pomaga poznać rynek. Na stronie www.gowork.pl znajdziemy wiele ogłoszeń o pracę dla testerów. Jak można tam zauważyć, zarówno oferowane warunki, jak i wynagrodzenie za taką pracę są satysfakcjonujące.

A na czym polega praca testera? Tester oprogramowania sprawdza, jak ono funkcjonuje. Odpowiada więc w pewnym sensie za prawidłowe działanie programu. Zajmuje się przeprowadzaniem testów funkcjonalności. Niezależnie od tego, czy sprawdza prostą aplikację, czy bardziej rozbudowany program – ma sprawdzić je w poszukiwaniu błędów. Oczywiście to nie jest tak, że testowane jest tylko oprogramowanie w aplikacjach i na stronach internetowych. Testerzy sprawdzają poprawność działania programów i urządzeń takich jak np. inteligentny sprzęt AGD.

Jakich błędów szukają? Przede wszystkim sprawdzają poprawność działania, ale i względy bezpieczeństwa oraz inne usterki. Testuje się oprogramowanie nie tylko przed wprowadzeniem go, ale i po tym oraz po każdej zmianie, czy zaktualizowaniu softu.

Można zaryzykować stwierdzenie, że tester jest wsparciem dla programisty. Sprawdza, czy w napisanym przez niego programie nie ma błędów.

Ile zarabia tester oprogramowania?

Wynagrodzenia testerów oprogramowania są różne. Wiele zależy od tego, jakie mają doświadczenie. Średnio na start można zarobić nieco ponad 4 tysiące złotych, później blisko 7 tysięcy złotych, a na stanowisku seniorskim nawet 10 tys. zł brutto miesięcznie.

Oczywiście na wyższe wynagrodzenie może liczyć tester automatyzujący. Stawki za pracę w takim zawodzie zależą też od tego, czy wykonuje się pracę na umowę o pracę, czy jako umowę o dzieło.

Tester manualny a automatyczny

Wyróżnić się da testerów manualnych i automatycznych. Taki podział wynika z tego, jak się dokonuje testów. Ręczna praca polega na przeklikiwaniu się przez kolejne elementy programu. Z kolei testy automatyczne polegają na przygotowywaniu skryptów i programów, dzięki którym takie testowanie manualne jest zautomatyzowane.

Kto może zostać testerem oprogramowania?

Czy aby zostać testerem, trzeba być absolwentem wyższej uczelni? Czy wymagane jest skończenie studiów informatycznych? Nie! To jest największa zaleta tej pracy. Aby móc zajmować się testowaniem, nie ma konieczności posiadania określonego wykształcenia technicznego. Zwłaszcza od testera manualnego nie wymaga się znajomości programowania czy obsługiwania narzędzi. Aby móc wdrożyć się w zawód nie jest też niezbędne doświadczenie w branży IT. Warto wiedzieć, że tester automatyzujący musi znać podstawy programowania. Najczęściej testy automatyczne są przygotowywane w Javie, JavaScript, Pythonie czy PHP. W przypadku pracy jako tester manualny przede wszystkim liczą się umiejętności, wiedza, ale i kompetencje miękkie.

Certyfikat ISTQB dla testerów

Chociaż nie w każdym ogłoszeniu o pracę dla testera znajdzie się informacja o konieczności posiadania certyfikatu ISTQB, to warto o nim pomyśleć. Co to takiego? ISTQB to skrót od International Software Testing Qualifications Board. Jest to nazwa szkolenia dla testerów, które kończy się egzaminem. Certyfikat jest potwierdzeniem zdobytej wiedzy i kompetencji z zakresu testowania oprogramowania, które jest uznawane na całym świecie.

Egzamin można zdawać na trzech poziomach: ISTQB Certified Tester Foundation Level — poziom podstawowy dla testerów, ISTQB Certified Tester Advanced Level- Test Manager — dla kierowników testów, ISTQB Certified Tester Advanced Level — dla technicznych analityków testów.

Do egzaminu w celu otrzymania certyfikatu można przystąpić w każdym momencie. Warto wiedzieć, że nie trzeba wcześniej ukończyć szkolenia ISTQB. Te jednak są bardzo pomocne w przygotowaniu się do egzaminu i zdaniu go.

Jakie cechy powinien mieć tester?

Skoro nie jest konieczne wykształcenie, to czym powinien cechować się tester? Jakie umiejętności powinien posiadać? Przede wszystkim najważniejsze jest, by tester był skrupulatny. W pracy musi być dokładny, dociekliwy i skuteczny. Bardzo ważne u testera jest też analityczne myślenie – to dzięki niemu udaje się zrozumieć działanie testowanej aplikacji, nawet po rozbiciu jej na drobne składowe.

Komunikatywność jest istotna, by móc porozumieć się z pozostałymi osobami pracującymi nad programem. Nie można obawiać się przynoszenia złych wieści. Trzeba umieć w sposób neutralny zgłaszać usterki. W testowaniu nie chodzi o szukanie winnych, tylko błędów. Trzeba je jak najszybciej wyłapać i poprawić.

Co więcej, ogromną rolę odgrywa asertywność. Nie można uginać się pod presją programistów, którzy zapewniają, że wszystko jest w porządku, gdy jednak w programie widzi się jakiś błąd. Trzeba umieć komunikować się i pracować w zespole.

Bardzo istotne jest, gdy chce się zostać testerem, by chcieć się wciąż uczyć i rozwijać. Nie można stanąć w miejscu. Trzeba wciąż szukać, rozwijać się, zmieniać perspektywę. Właśnie dlatego bardzo często to właśnie zawód testera jest tym, co sprawia, że ludzie zaczynają karierę w IT. Jeśli podoba im się i chcą się rozwijać, wówczas często zostają testerami automatycznymi. Z czasem mogą nawet zechcieć i programować. Taka jest branża IT – nie tak ważne jest wykształcenie, co umiejętności, wiedza i chęć rozwoju.