Zainteresowania w CV wydają się zbędne, przecież są to rzeczy, które robisz w czasie wolnym, nie powinny interesować pracodawcy. Nic bardziej mylnego, zainteresowania są bardzo ważne dla rekrutera, pozwalają określić jaką osobą jesteś i czy warto zaprosić cię na rozmowę rekrutacyjną.
Jak pisać o zainteresowaniach w CV?
Ważne jest, byś pisał o czymś, co naprawdę cię pasjonuje i mógłbyś o nich opowiadać godzinami. Zainteresowania mają pokazać jaką ciekawą i interesującą osobą jesteś. Być może twoja hobbystyczna wiedza będzie rzutować na decyzję o zatrudnieniu właśnie akurat ciebie. Nie rozpisuj się na temat swoich zainteresowań, niech CV pozostanie czyste i schludne. Jeśli rekruter będzie chciał wiedzieć coś więcej, zapyta o nie na twojej rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli interesujesz się filmem, to wymień kilku reżyserów, albo ulubiony gatunek. Jeśli lubisz wolne chwile spędzić na czytaniu, dodaj ulubione formy i pisarzy, niech rekruter wie, że twoje czytelnictwo nie skończyło się w liceum przy powtórkach to egzaminu maturalnego.
Czego unikać w swoim CV?
Zainteresowania wpisuj też z rozwagą, lepiej nie wspominać o zamiłowaniu do pokera czy innych rzeczach, które mogłyby postawić cię w złym świetle. Nie pisz rzeczy nieprawdziwych. Może to działać na twoją niekorzyść, ponieważ rekruter może zapytać cię o twoje zainteresowania na rozmowie rekrutacyjnej i jeśli dowie się, że nie masz pojęcia o własnych zainteresowaniach, to nie ostanie to dobrze odebrane.
Co zainteresowania mówią o kandydacie?
Jeśli uprawiasz sport zespołowy albo nawet wyczynowy jak wspinaczka górska, jazda konna to mogą one świadczyć o twojej odwadze i determinacji. Udział w sportach zespołowych udowadniają, że potrafisz pracować w zespole. Jeśli piszesz wiersze, publikujesz recenzje albo zajmujesz się fotografią, to rekruter może stwierdzić, że jesteś osobą kreatywną, to cecha bardzo ważna między innymi w marketingu. Jeśli interesujesz się szachami, to z pewnością masz umiejętności, które pozwalają ci przewidzieć ruchy przeciwnika, to zdolność pożądana w wielu różnych dziedzinach.
Przykłady zainteresowań, które możesz wpisać do CV
Być może dalej masz kłopot ze wpisaniem hobby do swojego CV, pytasz siebie “no dobra, ale to jakie są zainteresowania?”. Nic się nie bój, spieszymy z pomocą. Wymienimy kilka przykładowych zainteresowań, które można podać w CV, może znajdzie się na tej liście coś, co faktycznie pokrywa się z twoim hobby, a jeśli nie, to chociaż pomoże zdecydować, o czym chcesz napisać.
- literatura, sztuka (możesz wymienić malarzy, albo ulubiony okres),
- fotografia (czy tylko oglądasz, a może sam fotografujesz, jeśli tak, to co?),
- sport,
- ogrodnictwo (możesz uściślić czy chodzi o rośliny domowe, czy może prace działkowe),
- gotowanie,
- gry strategiczne, planszówki,
- gra na instrumentach (może tworzysz własną muzykę? Wspomnij o tym?).
Zainteresowanie możesz po prostu wymienić, ale zdecydowanie będzie lepiej, jeśli je opiszesz i wzbogacisz właśnie informacjami o ulubionym reżyserze czy o sporcie, jaki uprawiasz.
2 komentarze
Marika Mówi: 8 lipca 2022 W 13:42 //
To prawda, nie ma nic gorszego w CV niż literatura, muzyka, podróże — wygląda jak zostawione z szablonu i nie mówi nic pozytywnego o kandydacie, a przecież po to, żeby zainteresować HR swoją osobą dodaje się takie info w CV.
Asia z Hr-u Mówi: 6 października 2022 W 11:17 //
Zainteresowania mogą grać ogromną rolę dla ludzi z HR-u. Np. takie szachy, niby nic, a rekruter może na tej podstawie stwierdzić, że lubisz rozwiązywać problemy i masz analityczny umysł. Nigdy nie wiadomo co się przyda w CV. 😉