Co to są kalkulatory kredytowe, finansowe?

Kalkulator zdolności kredytowej, kalkulator wysokości rat czy oprocentowania… To tylko część internetowych narzędzi, dzięki którym nie musisz udawać się do placówki bankowej, aby policzyć składowe kredytu. Sprawdź, czym są kalkulatory finansowe i jak z nich korzystać.

Kalkulator kredytowy – co to?

Internetowy kalkulator kredytowy to narzędzie, które m.in. pozwala w szybki sposób oszacować wszystkie składowe kredytu. Dzięki niemu obliczymy raty, jakie będziemy musieli zapłacić, RRSO, a także sprawdzimy naszą zdolność kredytową. Jednak warto pamiętać, że dane, prezentowane przez kalkulatory kredytowe (HotMoney) mają wyłącznie charakter szacunkowy. Dlatego o wszelkie szczegóły dotyczące danego zobowiązania, powinniśmy dodatkowo dopytać w wybranym banku.

Rodzaje kalkulatorów finansowych

Kalkulator finansowy to prosty symulator, który oprócz rat czy oprocentowania kredytu, pozwoli nam także obliczyć składowe innych produktów bankowych. Do najpopularniejszych kalkulatorów finansowych należą:

  • kalkulatory kredytu gotówkowego i hipotecznego, w tym kalkulator rat kredytu, zdolności kredytowej, a także RRSO,
  • kalkulatory rat kredytu samochodowego,
  • kalkulatory kredytu konsolidacyjnego,
  • kalkulatory oszczędnościowe, m.in. zysku z lokat czy regularnego oszczędzania.

Warto tu również wspomnieć o kalkulatorach dokumentów, które wskazują, jakie dokumenty będą nam potrzebne do otrzymania danego kredytu.

pieniadze-finanse-kalkulator-kredytowy-finansowy

Jak działa kalkulator kredytowy?

Takie narzędzie cieszy się sporą popularnością, ponieważ jest bardzo intuicyjne. W najprostszych kalkulatorach kredytowych wystarczy wybrać, za pomocą suwaków lub listy, dwa parametry – wysokość pożyczki oraz okres jej spłaty. Czasem dodatkowo należy określić oprocentowanie nominalne zaciąganego zobowiązania. Po wybraniu tych elementów, kalkulator wskaże nam szacowane wyniki.

Dodatkowo wiele kalkulatorów kredytowych dostępnych w internecie pełni jednocześnie funkcje porównywarki ofert bankowych. Po wpisaniu kwoty oraz okresu spłaty, zobaczymy także wysokość pożyczek lub kredytów w różnych bankach i firmach pozabankowych. Dzięki temu możemy znaleźć najkorzystniejszy kredyt bez wychodzenia z domu.

Kalkulatory finansowe – czy warto?

Czy warto korzystać z kalkulatorów finansowych? Na pewno jest to dla nas duże ułatwienie. Dzięki takim narzędziom możemy szybko dowiedzieć się, jak obciążać będzie nas dany kredyt, a także czy stać nas w ogóle na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Kalkulator kredytowy pozwoli nam także szybko wyliczyć raty, jakie będziemy musieli zapłacić, co okaże się przydatne w przypadku pożyczek zaciąganych przez internet. Wystarczy wybrać parametry w kalkulatorze, sprawdzić koszty, a potem złożyć wniosek online i czekać na przelanie gotówki.

Ponadto wybór idealnej pożyczki z internetowym kalkulatorem kredytowym jest dużo łatwiejszy, ponieważ nie tracimy czasu na samodzielne obliczenia i porównywanie ofert dostępnych na rynku.