Ile kosztuje księgowa w małej firmie? Jak prowadzić księgowość w małej firmie?

Własna księgowa w firmie może wydawać się najlepszym rozwiązaniem, aby można było w ten sposób mieć porządek nad wszystkimi dokumentami. Czy jednak to opłacalne? Ile kosztuje księgowa w małej firmie i jakie jeszcze inne formy prowadzenia księgowości są dostępne?

Czy warto wybrać księgową do małej firmy?

Zależy, co ma się przez to na myśli, bo jeżeli chodzi o zatrudnienie specjalisty na to stanowisko, by zajmował się dokumentami firmy, tutaj z opłacalnością może być różnie. Po pierwsze trzeba przygotować miejsce pracy, wszystkie urządzenia i programy też. Po drugie trzeba płacić wynagrodzenie, wraz ze wszystkimi innymi kosztami, jakie się ponosi z racji opłacania pracownika. Po trzecie trzeba liczyć się z faktem, że księgowa, jak każdy inny pracownik może wziąć urlop czy zwolnienie lekarskie i nie będzie wówczas dostępna – gorzej, jeżeli nastąpi to w bardzo istotnym momencie.

Czy więc warto zatrudnić księgową na etacie w małej firmie? Wydaje się to mało opłacalne, ale oczywiście ostateczna decyzja będzie zależała od nas.

Jakie są inne formy prowadzenia księgowości w małej firmie?

Możliwości są tak naprawdę dwie, czyli prowadzenie księgowości samodzielnie oraz zlecenie tego zadanie do biura rachunkowego. Obie opcje mają swoje zalety i wady i obie są oczywiście tańszym rozwiązaniem, niż zatrudnienie księgowej na etacie. Które z nich będzie jednak lepsze, to już kwestia, którą należy poddać pod dyskusję i przemyśleć względem swoich biznesowych potrzeb.

Czy samodzielna księgowość jest opłacalna?

Coraz większą popularność wśród małych firm, zwłaszcza tych jednoosobowych, ale nie tylko, jest prowadzenie księgowości samodzielnie. Zanim jedna się za to zabierzemy, należy zastanowić się, jaki jest sposób rozliczenia podatkowego – karta podatkowa, księgi przychodów i rozchodów, ryczałt, stawka liniowa. Każde z nich charakteryzuje się inną formą działania. Mając jednoosobową działalność, jest prościej – wystarczy odpowiedni program i większa znajomość prawa podatkowego. Programy takie można znaleźć za darmo, ale lepsze są te płatne.

Zaletą jest fakt, że uczymy się skrupulatności i tego jak zarządzać firmą oraz jest to tanie, minusem oczywiście fakt, że zabiera nam to czas i wymaga wiedzy. To dobre rozwiązanie na sam początek działalności, później i tak rozsądniejszym będzie albo zatrudnienie księgowej, albo zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej.

Liczenie pieniędzy

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe są wyborem pośrednim między samodzielnym prowadzeniem księgowości a posiadaniem własnej księgowej. Zleca się to zadanie firmie zewnętrznej, gdzie do dyspozycji zyskuje się specjalistę, który zajmie się naszą firmą i jej rozliczeniem. Samodzielnie ustala się zakres działania i płaci się tylko za wykonaną pracę. Jest to stosunkowo proste i plusem jest fakt, iż zawsze ma się kontakt z księgową, a w takich biurach zazwyczaj jest ich więcej.

Ile kosztuje księgowa w małej firmie?

Zależy, co się bierze pod uwagę. Przy działalności niewielkiej i prowadzonej samodzielnej księgowości, opłaty są symboliczne. Jednak czas to pieniądz i im bardziej zacznie rozwijać się firma, tym mniej opłacalne to będzie. Zależy od programu księgowego, a są dostępne darmowe, choć jednocześnie mają najmniej do zaoferowania. Bardziej zaawansowane programy to koszt około 500 zł w górę, ale można też zdecydować się na abonament, który jest tańszy i wynosi od 30 do 60 zł miesięcznie.

Zlecenie księgowości do biura rachunkowego jest nieco droższe i wiąże się z kosztem około 200 – 300 zł na miesiąc w zależności od rodzaju prac i ilości dokumentów. Czasem ta cena może być oczywiście wyższa, nie jest to więc standardem, ale w ten sposób biuro robi wszystko za nas i reprezentuje firmę przed urzędami.

Najdroższe jest oczywiście zatrudnienie księgowego – to oczywiście po pierwsze wiąże się z zapłatą wynagrodzenia powiększonego o koszty pracodawcy. Płacąc więc księgowej np. 2500 zł netto, wynagrodzenie brutto wyniesie około 3500 zł, a łączny koszt pracodawcy ponad 4200 zł na miesiąc. Różnica jest więc dużą, w małych firmach ma to znaczenie.w temacie: