Ile kosztuje wydruk książki? Gdzie tanio wydrukować książkę?

Mogłoby się wydawać, że wydanie książki to nic prostszego – zanosi się pierwotny wydruk do drukarni, a tam wszystko jest przygotowywane i wydawane. Sprawa nie jest taka prosta, a już szczególnie nie należy do tanich. Ile właściwie kosztuje wydrukowanie książki i jak zrobić to mniejszym kosztem?

Czy drukowanie książek się opłaca?

To zależeć będzie od drukarni oraz od ich ilości. Jeżeli szykuje się wydanie na skalę masową, koszty na 1 sztukę wychodzą niższe, niż przy pojedynczych wydrukach. Dlatego istnieje większa szansa, że pieniądze się zwrócą. Jeżeli jednak chce się wydrukować stosunkowo niewielki nakład, albo wręcz pojedyncze egzemplarze książek, tutaj sprawa wygląda inaczej i nie jest to takie tanie, choć wiele będzie zależało od danej drukarni i jej cennika.

Od czego zależy koszt wydruku książki?

Zostało już wspomniane, że zarówno wielkość nakładu, jak i rodzaj drukarni i jej cennika ma znaczenie, ale warto zwrócić uwagę także na inne kwestie. Ostateczna cena za książkę będzie zależna choćby od jej ilości stron, rodzaju papieru, typu oprawy czy formatu. Co więcej, najniższy dostępny nakład to zazwyczaj 10 sztuk wydania, raczej ciężko wydrukować pojedyncze książki i nie znajdzie się takiej opcji, a jak tak, to będzie to mało opłacalne.

Ile kosztuje wydrukowanie książki w drukarni?

W zdecydowanej większości koszty wydruku można sprawdzić bezpośrednio na stronie drukarni, gdzie powinien być dostępny kalkulator obliczający cenę w zależności od wybranych parametrów. Na przykład, cena za jedną sztukę wydruku w oprawie miękkiej szyto-klejonej, liczącej 60 stron, przy nakładzie 10 stuk może wynieść 30 zł. Gdy książek będzie 100, cena pojedynczej sztuki wyniesie już około 8 zł. Rodzaj okładki, papieru czy liczba stron będą tę cenę jeszcze bardziej podbijać do góry.

Gdzie tanio wydrukować książkę?

Cena wydruku, jak już wiemy, będzie uzależniona od kilku kwestii, a z pewnością istotne będzie też to, jaką drukarnie się wybierze. Najłatwiej sprawdzić to w internecie i porównać między innymi dostępne cenniki i usługi. W różnych firmach może wyglądać to inaczej, więc raczej ciężko mówić o pewnym standardzie. Zamówienie wydruku online z pewnością będzie tańsze, niż osobista wizyta w drukarni, choć do tego wszystkiego konieczne jest także doliczenie kosztów dostawy.

Co jeszcze wlicza się w cenę książki?

Bardzo prosto mówić już o samym wydruku, jednak trzeba pamiętać, że aby doszło do tego, wcześniej książka taka musi być jeszcze odpowiednio przygotowana. Podanie zwykłego pliku z tekstem w Wordzie raczej nie przejdzie, ponieważ musi być to inna wersja, do tego tekst musi przejść korektę, redakcję, mieć stworzony projekt okładki, a także przejść skład komputerowy, aby jego techniczne parametry zgadzały się z wydrukiem. Dopiero mając wszystko to przygotowane, można oddać plik do drukarni, która zajmie się resztą. Można te wstępne działania zrobić samodzielnie, jeżeli wie się jak i ma odpowiednie narzędzia, ale równie często zatrudnia się do tego specjalistów, to wiąże się z dodatkowym kosztem. Takie opracowanie przez redaktora może kosztować nawet około 3 tys. zł. Wydatek też można zmniejszyć, oddając książkę w ręce znajomemu, który na rzeczy się zna.w temacie: , ,