Jak napisać CV bez doświadczenia? 3 porady, jak napisać pierwsze CV

Pierwsza praca często może być bardzo stresująca, ale aby ją dostać, często trzeba również napisać swoje pierwsze CV. Może wydawać się to zadaniem dość trudnym, ponieważ życiorys młodej osoby bez doświadczenia i większego wykształcenia może być skromny. Skromność nie oznacza jednak słabości i właśnie dlatego przygotowaliśmy 3 porad na to, jak napisać pierwsze CV.

  1. Nie bój się swojego braku doświadczenia w CV
  2. CV bez doświadczenia uzupełnij o pasje i zainteresowania
  3. W CV bez doświadczenia napisz o swoich planach na przyszłość

Nie bój się swojego braku doświadczenia w CV

Dzisiejszy świat medialny jest przepełniony sylwetkami osób, które zdobywają świat prawie w pięć minut czasem nawet z ławek szkolnych. Te działania często w założeniu mają mobilizować innych do podobnych dziań, ale niestety najczęściej cudzy sukces potrafi jedynie pogrążyć osoby od niego oddalone. Jest to podstawowy problem osób, które nawet nie mają pomysłu jak zacząć pisać CV bez doświadczenia, ponieważ cały czas pragną wybić się na tle innych. Takie podejście bardzo szybko może doprowadzić do wypalenia się, jeszcze przed postawieniem pierwszych kroków w życiu. Właśnie dlatego najważniejsze w tym, jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia jest to, aby je po prostu napisać, ponieważ doświadczenia i tak będziemy zbierali przez całe życie.

Zastanawiając się, jak napisać CV studenta czy ucznia, najlepiej skupić się na doświadczeniu, które zdążyliśmy nabyć w trakcie nauki. Przydatne może być bowiem wszystko, nawet dobra gra w piłkę na boisku, która sugeruje predyspozycję do pracy w grupie.

CV bez doświadczenia uzupełnij o pasje i zainteresowania

CV bez wykształcenia, zresztą tak jak każde inne, warto uzupełnić o swoje pasje oraz zainteresowania. Może to pomóc przyszłemu pracodawcy poznać daną osobę nieco bardziej. Jest to istotne również dlatego, że ludzie lubią pracować z osobami, z którymi dobrze im się rozmawia. Wspólne zainteresowania w pracy to oczywiście nie wszystko, ale łatwo się domyślić, na kogo może paść wybór, jeśli oboje z kandydatów mają nawet zerowe doświadczenie, ale jeden z nich potrafi z pasją opowiadać o swoich zainteresowaniach. Sugeruje to również, że dana osoba po prostu w siebie wierzy, co jest bardzo istotne w każdy etapie życia, bo kto inny ma ci zaufać, jak nie ty sam.

W CV bez doświadczenia napisz o swoich planach na przyszłość

Będąc młodą osobą i zastanawiając się na przykład, jak napisać CV bez doświadczenia po liceum, brak poważnych doświadczeń pracowniczych jest tu wręcz na miejscu. Pokazuje to, że dana osoba cały dostępny jej czas przeznaczyła na pilną naukę oraz kształtowanie założeń swojej przyszłości. Jeśli w istocie masz przed oczami jasną wizję swojej osoby, warto opisać w życiorysie swoje plany, założenia, cele oraz drogę do ich osiągnięcia. Dzięki temu nawet bez doświadczenia pokażesz przyszłemu pracodawcy, że potrafisz myśleć przyszłościowo i planować swoje życie.

Widać więc, że to, jak napisać CV bez doświadczenia i wykształcenia nie jest wcale tak trudną sprawą. Najcięższym tego elementem, może okazać się podjęcie pierwszego kroku. Jeśli jednak już zdecydujesz się przedstawić swój krótki, choć fascynujący życiorys, nie zapomnij zamieścić w nim swoich największych pasji oraz planów na przyszłość.