Jak napisać CV po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego?

Dla wielu kobiet powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym jest trudnym zadaniem. Tym bardziej że okres ten spowodował lukę w aktywności zawodowej i może budzić obawy o to, jak odebrany zostanie przez potencjalnego pracodawcę. Zastanawiasz się jak napisać w CV o wychowywaniu dziecka? Czytaj dalej!

Czy w CV pisać o urlopie macierzyńskim?

W tworzonym przez siebie CV należy zamieszczać jedynie prawdziwe informacje. W sytuacji, kiedy kobieta posiadała umowę do dnia porodu, będzie posiadała lukę w aktywności zawodowej podczas urlopu macierzyńskiego. Nie jest to jednak nic złego. Wychowanie dziecka nie musi oznaczać braku rozwoju, czy wykonywania zleceń.

Warto wpisywać w CV wszystkie aktywności, których dokonywało się po porodzie, takich jak np. szkolenia, kursy czy prace dorywcze. Jest to naprawdę mile widziane przez rekruterów, jak i samych pracodawców. Pokazuje, że kobieta potrafi odpowiednio zarządzać czasem i nie zamyka się na nowe możliwości.

W przypadku posiadania umowy o pracę na czas nieokreślony, pojawienie się dziecka i urlop macierzyński, nie przerywa stosunku pracy. Dlatego też nie ma potrzeby, by wspominać o tym w CV. Jeśli kobieta będzie szukała nowego zatrudnienia, wystarczy, że wyróżni czas, który spędziła w danej firmie, a bardziej skupi się na swoich atutach i możliwościach.

Temat urlopu macierzyńskiego można poruszyć na rozmowie rekrutacyjnej, o ile pojawią się ku temu odpowiednie warunki. Co ważne ani rekruter, ani przyszły pracodawca podczas takiej rozmowy, nie może dopytywać wprost o kwestie prywatne, w tym związane z posiadaniem czy planowaniem potomstwa. Opisuje to szczegółowo kodeks pracy.

Jak powinno wyglądać CV po urlopie wychowawczym?

Urlop wychowawczy może być o wiele dłuższą przerwą od pracy, niż macierzyński, dlatego też wielu rekruterów sugeruje, żeby wspomnieć o nim w CV. Wiele kobiet zastanawia się, jak napisać w CV o wychowywaniu dziecka, żeby nie zostać skreślonymi już na samym wstępie. Warto wówczas skupić się na swoich atutach, tym co można pracodawcy zaoferować, nie bojąc się odrzucenia.

Warto pamiętać, że w wielu firmach docenia się mamy, wracające do pracy. Są one dobrze zorganizowane, poukładane, odpowiednio reagujące i świetnie radzą sobie z wieloma obowiązkami naraz. Są to cenne umiejętności i warto zaznaczać je na rozmowach.

Jak wpisać w CV opiekę nad dzieckiem?

Jeśli kobieta nie była zatrudniona i poświęcała się w całości rodzinie, również nie należy tego ukrywać. Rekruter zauważy przerwę w doświadczeniu zawodowym i na pewno o to zapyta. Coraz większą popularność zdobywa wpisywanie w CV pozycji house managera. Czym zajmuje się house manager? Krótko mówiąc, zarządza całym gospodarstwem domowym, a jak wiemy, nie jest to najłatwiejsze zadanie, szczególnie jeśli pojawią się dzieci.

Sam pomysł wpisywania takiej pozycji w swoim CV jest ciekawy i na pewno świetny dla osób, które chcą zwrócić uwagę rekrutera. Mimo wszystko w naszych rodzimych warunkach może być mimo wszystko, dosyć ryzykowny.

Powrót z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego nie musi być trudny. Warto zaznaczać przerwy w doświadczeniu zawodowym i się ich nie wstydzić. Wychowywanie dzieci to trudne zadanie i jednocześnie takie doświadczenie, które spokojnie można wykorzystać w poszukiwaniach nowej pracy.