Jak sprawdzić numer konta bankowego?

Dzisiaj większość z nas nie wyobraża sobie życia bez posiadania rachunku bankowego. Wielu pracodawców przelewa wynagrodzenie na konto, a posiadane na nim środki można wykorzystać do opłacenia rachunków czy zrobienia zakupów w sieci. Choć jego założenie i obsługa są bardzo proste, czasem zdarza się nam mieć problem z numerem konta bankowego – poniżej odpowiadamy na 4 najpopularniejsze pytania w tym zakresie.

Ile cyfr ma prawidłowy numer konta bankowego?

Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, nazywane także ROR, to podstawowe produkty, które znajdują się w ofercie wszystkich banków. Ich założenie i prowadzenie może odbywać się na zróżnicowanych warunkach oraz być obciążone różnymi opłatami, jednak zasada ich działania we wszystkich instytucjach jest taka sama. Konto bankowe założysz przez bankier.pl, możesz tam znaleźć także rzetelny ranking kont oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Strona ta z pewnością pomoże wybrać najlepszy rachunek osobisty.

Numery wszystkich kont, niezależnie od wybranej instytucji w Polsce, mają zgodnie ze Standardem Numeracji Kont Bankowych (NRB) 26 cyfr zapisanych w formacie AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC. Literami „A” oznaczona jest suma kontrolna, „B” – numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku, „C” – numer przypisany dla konkretnego klienta danej instytucji. Dodatkowo obowiązywać może zapis w formacie IBAN. Stanowi międzynarodowy numer konta, do wcześniej opisanego zapisu dodaje się kod kraju na początku rachunku, w przypadku Polski jest to „PL”. Jak można wywnioskować w tym wypadku numer konta ma 28 znaków.

Jak sprawdzić swój numer konta bankowego?

Niewiele osób zna na pamięć swój numer rachunku bankowego. Nic w tym dziwnego, jest nie tylko długi i skomplikowany, ale także jego znajomość jest zbędna – można w prosty i szybki sposób sprawdzić go w wielu miejscach, gdy jest to konieczne. Mnóstwo osób korzysta z możliwości zweryfikowania swojego rachunku w bankowości internetowej oraz w aplikacji mobilnej. Urządzenie pozwalające na zalogowanie się do swojego banku zazwyczaj mamy przy sobie. Dodatkowo możemy w łatwy sposób skopiować numer oraz przesłać za pośrednictwem komunikatorów czy poczty e-mail. Dodatkowo dane te zapisane są w umowie o prowadzenie rachunku osobistego, która zawarta została między instytucją a klientem na początku współpracy oraz na wyciągu bankowym dostarczanym elektronicznie lub pocztą tradycyjną. Informacja o numerze konta może również zostać udzielona za pośrednictwem infolinii banku i w dowolnym oddziale instytucji.

Jak sprawdzić, w jakim banku założono konto bankowe?

Sprawdzenie, w jakim banku założono dane konto bankowe, którego numer nam podano i uzyskanie tej informacji od osoby, do której zostanie wykonany przelew, pozwala na wstępne zweryfikowanie, czy przesyłamy pieniądze na właściwy rachunek. Aby się to sprawdzić, pod uwagę należy wziąć cyfry od 3 do 6 w rachunku bankowym, oznaczone w akapicie o tym ile cyfr ma prawidłowy numer konta bankowego literą „B”. Do każdego z banków działających w Polsce przypisany jest odrębny kod. Na przykład dla:

  • Credit Agricole Bank Polska jest to 1940,
  • Banku Millenium – 1160,
  • PKO Bank Polski – 1020,
  • mBank i Orange Finanse – 1140,
  • Santander Consumer Bank – 2120,
  • Banku BGŻ BNP Paribas – 2030,
  • ING Banku Ślaski – 1050,
  • Banku Pekao – 1240,
  • Banku Handlowego (Citi Handlowego) – 1030,
  • Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe – 2940.

Są to tylko przykładowe numery rozliczeniowe jednostki organizacyjnej banku, ich pełen wykaz znaleźć można w sieci. Metoda ta może być wykorzystana do sprawdzenia instytucji prowadzającej rachunek zarówno osobisty, jak i firmowy. Ponadto warto podkreślić, że podczas dokonywania przelewów online, narzędzie wykorzystywane do tego, samoczynnie sprawdzają nazwę podmiotu odpowiedzialnego za konto i wyświetlają tę informację po wprowadzeniu numeru rachunku. Podawana jest także lokalizacja oddziału, w którym otworzono ROR, co ułatwia jeszcze bardziej zweryfikowanie, czy podany numer jest prawidłowy.

Jak można dowiedzieć się, do kogo należy konto bankowe?

Zgodnie z ustawą z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych podczas dokonywania przelewów podawanie imienia, nazwiska czy adresu zamieszkania odbiorcy przelewu nie jest konieczne. W związku z tym informacja kto jest właścicielem danego rachunku, nie jest niezbędna. Banki nie mają prawa do udzielania tego typu informacji organom i podmiotom innym niż policja oraz sądy. Określa to ustawa prawa bankowego oraz RODO. Może być to szczególnie uciążliwe przy dokonywaniu zakupów przez internet, gdy nie ma się pewności, do kogo powędrują środki i czy dany sprzedawca jest tym, za kogo się podaje. W przypadku jakichkolwiek obaw warto wpisać w wyszukiwarkę dany numer rachunku, by sprawdzić, czy nie został on zamieszczony na stronach ostrzegających przed naciągaczami. Warto także zaznaczyć, że w przypadku uzyskania przelewu z nieznanego konta można łatwo sprawdzić, od kogo pochodzi, ponieważ na wyciągu z rachunku bankowego pojawiają się dane nadawcy środków.