Karta pamięci – na jakie parametry zwracać uwagę?

Karta pamięci to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń, jakich się współcześnie używa. Jest mała, w pełni mobilna, może być odtwarzana praktycznie przez każde urządzenie, a poza samym przenoszeniem danych może służyć do rozszerzenia fabrycznej pamięci smartfona czy tabletu. Na ca zwracać uwagę, wybierając kartę pamięci?

Pojemność karty

Karta pamięci może mieć naprawdę bardzo różną pojemność. Prawdopodobnie wciąż można gdzieś jeszcze dostać karty, których pojemność nie przekracza 1 GB, natomiast z drugiej strony elektromarkety w swojej ofercie posiadają już karty o pojemności 512 GB. To bardzo praktyczny dodatek do smartfona, aparatu fotograficznego, kamery, tabletu, czy nawet czytnika e-booków. Dzięki karcie pamięci fabryczna pojemność urządzenia przestaje ograniczać użytkownika. Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że aktualnie nawet zwykłe aplikacje, które każdy pobiera na swój telefon, potrafią zajmować bardzo wiele pamięci. Są rozbudowane, mają działać płynnie na zaawansowanych urządzeniach, więc nie ma nic dziwnego w tym, że smartfon często alarmuje o zapełnionej pamięci.

Rodzaj karty pamięci i dopasowanie do konkretnego urządzenia

Prawdopodobnie najczęściej wybierane tanie karty pamięci, to modele micro SD. Pasują one do mobilnych urządzeń takich jak smartfon, czytnik e-booków, czy tablet. W miejscach takich jak to pod adresem https://www.morele.net/kategoria/karty-pamieci-626 karty micro SD sprzedawane są w zestawach z adapterem, żeby można było korzystać z nich również na urządzeniach, które obsługują pełnowymiarowe karty SD.

Duże karty pamięci SD to modele wybierane do aparatów fotograficznych i konsol. W zasadzie nie różnią się niczym od swoich mniejszych odpowiedników, poza jedną, najbardziej rzucającą się w oczy cechą – są po prostu duże.
W niektórych sklepach spotkać można także wariant karty CF. W ten sposób oznacza się modele, które są odporne na szkodliwe działanie niskich temperatur.

Prędkość odczytu i zapisu na karcie

Oczywiste jest, że im wyższa będzie prędkość odczytu zapisanych na karcie pamięci informacji, wraz z prędkością zapisu nowych danych w jej pamięci, tym sama karta działać będzie szybciej, a urządzenie, które będzie z niej korzystać, będzie mogło płynniej odtwarzać jej zawartość. Karty pamięci dostępne w sklepach z tego rodzaju asortymentem mają naprawdę różnej wysokości oba te parametry. Modele z najwyższej półki cenowej mogą osiągać prędkość odczytu na poziomie 525 MB/s i prędkość zapisu na poziomie 450 MB/s. Wciąż nie brakuje jednak modeli tańszych, które osiągają delikatnie niższe wyniki. Warto jednak pamiętać, że niewielka różnica może nie być szczególnie odczuwalna, więc jeśli tylko nie jest ona zbyt duża, nie musi być głównym kryterium wyboru karty.