Największe firmy marketingowe w Polsce i za granicą

Firm zajmujących się marketingiem w Polsce nie brakuje. Takich agencji jest całkiem sporo, ale tylko kilka z nich można nazwać tymi największymi, czyli tymi, których zakres działania oraz wielkość przychodów przebijają wszystkie inne firmy działające w branży.

Jak sprawdzić, które agencje marketingowe są największe w Polsce?

Jak się okazuje, sprawa nie jest taka prosta, ponieważ ile rankingów weźmie się pod uwagę, tyle wyników się osiągnie. W zestawieniach tych mogą być brane pod uwagę różne parametry, np. przychód, liczba pracowników, specjalizacje czy zyski. Biorąc to pod uwagę, można stworzyć kilka różnych zestawień, w których znajdą się zupełnie inne firmy. Ciężko więc kierować się jakimikolwiek rankingami, ponieważ idąc tym tropem, daleko się nie zajdzie – każdy z nich pokaże nam co innego.

Jakie są największe firmy marketingowe w Polsce

Lista wbrew pozorom jest całkiem spora, a jak zostało wspomniane, wiele będzie zależało od tego, jakie kryteria weźmie się pod uwagę. Wymienia się tutaj takich polskich gigantów jak Makolab SA, Whitnes, Nakatomi Polska, 4People, Strategiczni.pl, Grupę Tense, Artefakt, czy Widoczni. Oczywiście nie wyczerpuje to pełnej listy i jest to jedynie niewielki wycinek dużych i popularnych agencji marketingowych, które działają na terenie naszego kraju.

Kobieta wołająca przez megafon

Największe międzynarodowe firmy marketingowe działające w Polsce

Część wielkich firm działających w Polsce wchodzi w skład holdingów marketingowych działających na rynku ogólnoświatowym. Trzeba przy tym pamiętać, że rynek ten dzieli się na dwie główne grupy – firmy niezależne oraz sieciowe. Te drugie najczęściej skupiają się na współpracy z wieloma specjalistami, tworząc w ten sposób ogromne holdingi, z wieloma podmiotami zależnymi w postaci złożonych spółek. W Polsce takich największych jest 7 firm, do których zalicza się Havas, Dentsu Aegis Network, Group One, WPP, Omnicom, Interpublic i Publicis Groupe, tak zwana wielka siódemka. To wielkie międzynarodowe firmy, które działają także w kraju nad Wisłą.

Jakie są największe firmy marketingowe na świecie?

Jeżeli zaś chodzi ogólnoświatowy rynek marketingu, reklamy i ogólnie działalności PR tutaj też niełatwo wskazać jedynego faworyta, jako że i tutaj wiele będzie zależało od kryteriów oceny. Warto więc wymienić kilka firm, które często się pojawiają w podobnych zestawieniach. Są to rzecz jasna różne specjalizacje. Przeglądać więc najróżniejsze listy można spotkać się z takimi firmami jak Euro RCSG Worldwide z Francji czy McCann Worldgroup, Gray Group, Edelman czy Weber Shandwick z USA.

Ogólnie rzecz ujmując, zdecydowana większość wielkich firm marketingowych pochodzi właśnie ze Stanów Zjednoczonych i działają one nie tylko na rynku amerykańskim, ale i ogólnoświatowym. Państwami, które mogą z USA stanąć w szranki, jeżeli chodzi o zasięg działania, jest też Francja oraz, co nie powinno dziwić – Chiny. Jakiekolwiek zestawienia, by nie wybrać i jakie by się firmy w nich nie znalazły, niewątpliwie dominuje właśnie ta trójka krajów, które pod względem agencji marketingowych mają najwięcej do powiedzenia.w temacie: , , ,