Sala zabaw dla dzieci — jak założyć taki biznes?

Pomysłów na biznes może być tak wiele, jak wielu jest ludzi – każdy przecież może wpaść na inny plan i chcieć go zrealizować. W artykule weźmiemy pod lupę coraz popularniejsze i coraz częściej otwierane sale zabaw dla dzieci. W jaki sposób założyć taki biznes? O czym trzeba wiedzieć?

Sala zabaw dla dzieci – czy to dobry pomysł na biznes?

Tak naprawdę, każdy pomysł na biznes może być dobry, liczyć się będą tylko szczegóły warunkujące powodzenie. Przede wszystkim należy wymienić tu kilka istotnych wyznaczników: zapotrzebowanie (czyli badanie rynku), koszty (czyli co będzie potrzebne, by biznes uruchomić), a także sama realizacja (czy przyciągnie klientów i będzie atrakcyjna). Od kilku już lat na rynku widoczny jest wyraźnie zwiększony ruch, jeżeli chodzi o powstające nowe sale zabaw dla dzieci, co świadczy najwyraźniej także o dużym zapotrzebowaniu na tego typu miejsca beztroskiej zabawy dla maluchów. Wydaje się to więc dobra inwestycja, jednak należy pamiętać, że założenie takiej sali nie jest proste i należy przy tym przestrzegać określonych przepisów.

Jak stworzyć salę zabaw dla dzieci?

Teoretycznie każdy z nas może otworzyć salę zabaw dla dzieci i nie ma tutaj szczególnych wyznaczników prawnych, choć wszystko będzie zależało od tego, co kryje się pod tym pojęciem. W zależności od rodzaju świadczonych usług może być konieczne dostosowanie się do szczególnych przepisów, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i gdy planujemy, by nasz biznes kręcił się wokół różnego rodzaju konstrukcji. Powinno się korzystać ze sprawdzonych firm i produktów, które dają właśnie takie gwarancje jakości, w końcu producent sal zabaw musi przestrzegać norm i standardów (go2fit.pl). Bez tego żaden biznes nie zostanie dopuszczony do działania lub zostanie on bardzo szybko zamknięty po odpowiedniej kontroli. Jeżeli więc chcemy stworzyć salę zabaw dla dzieci, najlepiej zdać się na specjalistów, którzy opracują właściwy projekt.

Projekt sali zabaw

Sala zabaw dla dzieci, a przepisy prawa

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych szczególnych przepisów, które warunkowałyby, w jaki sposób muszą wyglądać sale zabaw i do czego należy się dostosować. Przedsiębiorca planujący taki biznes musi zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądała prowadzona przez niego działalność i dopiero wówczas zobaczyć, jak odnosi się do tego prawo. Podstawą z pewnością będą przepisy ppoż., które obowiązują wszędzie i odnoszą się do bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Poza tym należy także przestrzegać przepisów BHP, choć konkretne wymagania będą zależne od rodzaju działalności sali. Może być więc konieczne posiadanie książeczek Sanepidu, przez osoby zajmujące się dziećmi, a także zapewnienie właściwego oświetlenia, wentylacji i sanitariatów. Istotną kwestią będą także konstrukcje zabawowe, które muszę spełniać normy EN1176, które są gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa i odnoszą się tak stabilności i jakości konstrukcji, jak i innych aspektów z tym związanych, w tym dostęp do apteczki, a także sprawowany nadzór.

Jak zaprojektować salę zabaw dla dzieci?

Zdecydowanie nie powinno się tego robić samodzielnie, jak również nie należy sięgać po produkty z nieznanych źródeł. Żeby mieć pewność względem jakości konstrukcji i bezpieczeństwa, najlepiej wybierać firmy, które zajmują się profesjonalnym projektowaniem takich miejsc, przestrzegają norm i przepisów, a także w razie wątpliwości będą wspierać radą. Wiele takich firm oferuje także regularne kontrole pomontażowe, które sprawdzają bezpieczeństwo zainstalowanych konstrukcji zabawowych.w temacie: ,