Wydruk książki – o czym musisz zdecydować kiedy planujesz wydać książkę?

W ostatnich latach coraz bardziej popularna stała się idea self-publishingu, czyli publikowania książek nakładem własnym autora. Jak zauważają twórcy, ma ona sporo zalet, choć też nastręczać może wiele problemów, związanych chociażby z samym wydrukiem dzieła. Dlatego przedstawiamy podstawowe informacje, które powinien znać każdy autor.

Jak ustalić nakład książki?

Choć każdy autor pragnie, aby jego książki były szybko wysprzedawane, musi też wziąć pod uwagę racjonalne czynniki. Z jednej strony wydruk zbyt małej ilości egzemplarzy może być nieopłacalny, z drugiej kilkutysięczny nakład jest kosztownym przedsięwzięciem, co do którego nigdy nie można mieć pewności, czy się zwróci. Co więc warto uwzględnić?

Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę czynniki „zewnętrze”. Jakie? Czy jesteś osobą znaną, której książki mogą zostać kupione tylko ze względu na Twoją rozpoznawalność? Czy przeprowadziłeś wcześniej „badanie rynku”? W jakich sposób chcesz ją sprzedawać? Masz miejsce, w którym będziesz składować wszystkie egzemplarze?

Kolejne aspekty związane są z samym wydrukiem. Musisz wiedzieć, że druk może być cyfrowy lub offsetowy i wybór jednego z tych rozwiązań będzie warunkowany wielkością nakładu. W przypadku druku cyfrowego stosowane są tonery, co obniża koszt całego procesu. Druk offsetowy wykorzystuje farby, wymaga przygotowania poszczególnych elementów, co zwraca się dopiero przy kilkutysięcznych nakładach.

Jeśli więc chcesz dopiero zbadać zainteresowanie książką i wydać ją w nakładzie, np. 200-300 sztuk, druk cyfrowy będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Lecz, co ciekawe, jeśli w jej środku będą znajdować się jakiekolwiek kolorowe elementy, to często druk offsetowy staje się korzystniejszy nawet od kilkuset egzemplarzy. Przemyśl to już na etapie składu książki, ponieważ nieświadomie możesz podnieść jej koszt.

Wymiary książki i okładka

Skoro jest wiesz, że na cenę wydruku składa się m.in. nakład oraz to, czy tekst będzie kolorowy, czy nie, możemy przejść do kolejnych elementów. Kluczowym aspektem są wymiary książki oraz rodzaj okładki.

Najbardziej popularne formaty to A5 lub B5. Są też najbardziej opłacalne. Jeśli jednak będzie zależeć Ci na niestandardowych wymiarach, musisz liczyć się ze wzrostem kosztów. Ponadto w druku cyfrowym wystarczy, jeśli liczba stron będzie podzielna przez dwa, ale już przy offsetowym przez osiem lub szesnaście.

A co z okładką? Może być miękka lub twarda, z czego pewnie już zdajesz sobie sprawę. Twarda okładka jest bardziej wytrzymała, estetyczna lecz jednocześnie znacznie droższa w wykonaniu. Ponadto jeśli Twoja publikacja jest niewielkich rozmiarów, będzie to całkowicie nieopłacalne. Najlepiej wcześniej wydruk książki skonsultuj ze specjalistami (np. na stronie https://www.tolek.com.pl/pl/245-oprawa-miekka) i poproś ich o przedstawienie wstępnej wyceny obu tych rozwiązań. To na pewno ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Jak wybrać papier? Wydruk książek

Ostatnią kwestią, którą chcielibyśmy tu przedstawić, jest wybór papieru. Od niego zależy będzie trwałość czy czytelność książek. Na początku musisz wiedzieć, że poszczególne rodzaje papieru różnią się między sobą gramaturą, kolorem, wykończeniem czy rodzajem. W niektórych przypadkach sam format publikacji będzie warunkować jego wybór. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre typy papiery są szczególnie zalecane do druku offsetowego, inne natomiast do cyfrowego.

Ciekawostką jest również fakt, że w przypadku druku cyfrowego możesz zdecydować się na inny rodzaj papieru do stron kolorowych, a inny do czarno-białych, dzięki czemu zoptymalizujesz koszty procesu.



w temacie: