Chcesz otworzyć biznes w Holandii?

W jaki sposób rozkręcić w Holandii działalność biznesową? O czym trzeba wiedzieć, jakie podjąć kroki i na jakie koszty być przygotowanym?

Dokonaj wstępnych ustaleń

Wciąż wielu Polaków podejmuje pracę w Holandii. Ale nie trzeba zdawać się na łaskę pracodawców i ograniczać do poszukiwania ofert zatrudnienia. Praca w Holandii to też możliwość założenia swojej firmy, trzeba tylko wiedzieć, jak się za to zabrać.

Na początek powinieneś ustalić, jakim konkretnie rodzajem działalności zamierzasz się zajmować. Powinieneś też napisać biznesplan. A przy okazji zastanów się, w jaki sposób możesz konkurować na rynku z innymi firmami danego sektora.

Oczywiście trzeba też zastanowić się nad nazwą dla firmy. Powinna ona być rozpoznawalna dla konsumentów. Najlepiej, by kojarzyła się automatycznie z rodzajem tworzonych produktów lub oferowanych usług. Upewnij się więc, że nazwa, którą wybrałeś, nie jest już zajęta i czy przedsiębiorstwo o takiej samej nazwie już nie funkcjonuje na rynku. Również nazwy o podobnym brzmieniu stanowią problem. Nie chcesz przecież wprowadzać konsumenta w błąd, czy liczyć, że wybierze twoją firmę przez pomyłkę.

Trzeba też wybrać odpowiednią formę prawną dla biznesu. Zastanów się, jaka forma byłaby w tym konkretnym wypadku najlepsza. Spółka? A może działalność jednoosobowa?

Zarejestruj się w KvK

Zanim zaczniesz prowadzić działalność, musisz ją zarejestrować w holenderskiej Izbie Handlowej Kamer van Koophandel. W tym celu umów się na spotkanie. Można to zrobić przez internet. Spotkanie musi odbyć się w odpowiednim terminie. Do rejestracji należy się zgłosić tydzień przed rozpoczęciem działalności lub nie później niż tydzień po jej rozpoczęciu. Jest jeszcze możliwość wcześniejszego zgłoszenia, ale nie jest to wygodna opcja, ponieważ wtedy rejestracja i tak nastąpi na tydzień przed rozpoczęciem działalności, trzeba więc będzie zgłaszać się do KvK aż dwa razy.

Na umówione spotkanie należy przynieść dowód tożsamości – może to być dowód osobisty albo paszport. Jeżeli adres firmy jest inny niż twój adres zamieszkania, powinieneś dodatkowo przedstawić umowę najmu lokalu, w którym będzie ona działać.

Jakie są koszty założenia firmy w Holandii?

Każdorazowo rejestracja w KvK kosztuje 50 euro w przypadku firmy jednoosobowej. Jeśli natomiast chodzi o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba dodatkowo sporządzić akt notarialny, co może kosztować od 1000 do 2000 euro. Kwotę tę należy zapłacić kartą kredytową lub debetową – nie ma możliwości zapłacenia gotówką.

Oczywiście opłata w KvK to nie jedyny koszt założenia firmy w Holandii. Trzeba się między innymi zastanowić nad kwestią lokalu. Jeśli będziesz prowadzić działalność jednoosobową, nie jest to taki duży problem – możesz pracować w domu. W innym przypadku będziesz jednak potrzebował biura. Oczywiście kosztu zależą tu od lokalizacji, powierzchni i charakteru pomieszczenia, ale powinieneś się liczyć z opłatami przekraczającymi 1000 euro miesięcznie.

Prowadzenie firmy może też wymagać korzystania z pomocy biura księgowego. Tutaj koszty zależą między innymi od ilości dokumentów do fakturowania kwartalnie. W każdym razie powinieneś liczyć się z kosztami w przedziale od 100 do 600 euro.w temacie: