Czy potrzebujesz prawnika w firmie, obsługi prawnej w przedsiębiorstwie?

Prawnik w firmie nie zawsze jest potrzebny. Wiąże się to między innymi z koniecznością zatrudnienia specjalisty i ponoszenia kosztów pracowniczych. Częściej korzysta się z obsługi prawnej w przedsiębiorstwie, którą oferują niektóre kancelarie. Na czym takie usługi polegają, co wchodzi w ich zakres i dlaczego warto zdecydować się na obsługę prawną firmy?

Czym jest obsługa prawna firm?

Obsługa prawna firm to jedna z usług kancelarii prawniczych. Specjaliści koncentrują się na wsparciu przedsiębiorców w zakresie różnych dziedzin prawa, w tym prawa pracy, prawa handlowego, prawa gospodarczego, prawa telekomunikacyjnego itd. Co ważne, firmy nie muszą zatrudniać ekspertów w swoim przedsiębiorstwie. W tym przypadku prawnik w firmie to tzw. obsługa prawna dla firm, która może być świadczona na zasadzie outsourcingu, czyli przez zewnętrzne podmioty. Dla przedsiębiorstw to znaczna oszczędność, ponieważ nie muszą zatrudniać u siebie specjalistów, za to zawsze mogą skorzystać z ich pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Co wchodzi w zakres obsługi prawnej firm?

Obsługa prawna firm obejmuje wiele usług. Są one oczywiście dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Wśród najczęściej wymienianych działań z zakresu obsługi prawnej firm wymienia się m.in. opiniowanie lub przygotowywanie umów, regulaminów, statutów, porady prawne odnośnie działalności, reprezentowanie klienta w kontaktach z organami administracji, sądami, dłużnikami, windykacja wierzytelności, tworzenie opinii prawnych czy informowanie o zmianach w prawie.

Obsługa prawna w znacznej mierze dotyczy też prawa spółek. Prawnicy wspierają klientów w zakładaniu, rejestrowaniu, rozwiązywaniu i likwidacji spółek. Służą pomocą także w przypadku przekształcania i podziału spółek. Mogą również dokonywać zmian w umowach i statutach spółek na życzenie klienta.

Dlaczego warto zdecydować się na obsługę prawną firmy?

Korzystanie z obsługi prawnej dla firm niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich wymienia się przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą być biegli w różnych dziedzinach prawa i w następujących w nich zmianach. Korzystając z usług prawnych zyskuje się więc spokój, że nad tak istotnymi sprawami czuwa ktoś, kto jest w tym kierunku wykształcony, ale i doświadczony. Przedsiębiorcy mają dzięki temu więcej czasu na rozwijanie biznesu, czyli coś, na czym znają się najlepiej.

Obsługa prawna przyda się również podczas nieprzyjemnych dla firmy sytuacji, jak skargi, wezwania do zapłaty, odszkodowania itp. Prawnik wskaże jak należy postąpić w danej sytuacji, by odbyło się to bez szkody dla firmy. Wsparcie przedsiębiorcy uzyskają również podczas trudnych negocjacji z klientami i kontrahentami. Prawnicy podpowiedzą jakie rozwiązania i metody podczas negocjacji warto zastosować w konkretnym przypadku. Mało tego, często to właśnie osoby z kancelarii prawnej mogą poprowadzić negocjacje zamiast przedsiębiorcy, jeśli ten nie czuje się na siłach do przeprowadzenia takiej rozmowy. Najważniejsze, by do wybranego pełnomocnika mieć pełne zaufanie, w końcu powierzamy mu interesy własnej firmy.w temacie: