Jak obniżyć koszty księgowości w firmie?

Prowadzenie księgowości w firmie jest bardzo istotną częścią działalności. Dzięki temu biznes może funkcjonować prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Oczywiście wiąże się także z pewnymi niezbędnymi kosztami, jakie trzeba ponieść. Jak je ograniczyć?

Ile kosztuje księgowość w firmie?

Koszty prowadzenia księgowości będą uzależnione od takich czynników jak wielkość przedsiębiorstwa, liczba pracowników, rodzaj rozliczenia podatkowego, a także wieloma innymi kwestiami. Do wyboru są trzy najważniejsze działania – samodzielna księgowość, biuro rachunkowe, a także własna księgowa. Każde z nich wiąże się z innymi kosztami.

Najtańsza jest samodzielna księgowość, bo mniej więcej około 50 zł na miesiąc, przy dobrym programie. Biuro rachunkowe to koszt od 200 zł miesięcznie w górę, w zależności od zakresu usług, a własna księgowa to już kilka tysięcy na miesiąc.

Jak wybrać najlepszą formę księgowości w firmie?

Z pewnością każdy przedsiębiorca powinien sam się zastanowić nad tym, co będzie dla jego działalności najlepsze. Najtańsze rozwiązanie, jakim jest samodzielne prowadzenie rozliczeń choć kuszące, sprawdzi się tylko w małych firmach i tylko do pewnego czasu. Poza tym nietrudno o popełnienie błędu, który potem może nas dużo kosztować.

Biura rachunkowe to wybór pośredni i o wiele korzystniejszy zarówno pod względem kosztów, jak i możliwości. Sprawdza się w małych i średnich firmach, dzięki czemu przedsiębiorca może zająć się dalszym rozwojem biznesu. Resztą zajmie się biuro rachunkowe i specjaliści.

Własna księgowa czy też nawet cały dział księgowy to opcja dla średnich i dużych firm, gdzie formalności i dokumentacji jest naprawdę wiele. Biura rachunkowe mogą nie mieć potrzebnych możliwości, a nierzadko przedsiębiorca chce mieć większy nadzór na tymi sprawami.

Jak obniżyć koszty księgowości w firmie?

Po pierwsze należałoby zweryfikować, jak obecnie kształtują się miesięczne koszty prowadzenia księgowości i jak przekłada się to na konkretne działania przeprowadzane w ich ramach. Jest to dużo czy mało? Warto w internecie sprawdzić cenniki i porównać te koszty, by wiedzieć, czy obecna cena należy do standardowych, czy może jest zawyżona i da się płacić mniej. Innymi słowy, należałoby przeprowadzić swego rodzaju audyt księgowości, by sprawdzić, czy prowadzone prace są optymalne względem potrzeb i realnych kosztów. Jeżeli nie, trzeba szukać innych rozwiązań.

Można znaleźć między innymi promocyjne oferty, a bywa i także, że korzystniej jest skorzystać z abonamentu, niż z pojedynczych usług.

Jak obniżyć koszty księgowości w firmie?

Trzeba też pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług firm zewnętrznych. Tani, nie zawsze oznacza dobry i trzeba bardzo uważać na takie oferty. Oczywiście można mieć dużo szczęścia i trafić na odpowiedniego fachowca w stosownej cenie, ale szanse na to, że będzie to osoba niekompetentna, także jest spora. Lepiej sprawdzić opinie od danym biurze, a także sprawdzić posiadane przez księgowego kompetencje.w temacie: , , ,