Obsługa prawna firmy, czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy konieczny jest w firmie prawnik. Przedsiębiorcy szukają oszczędności. Zwłaszcza osoby zarządzające małymi przedsiębiorstwami pragną nie mieć zbyt wielkich kosztów. Zatrudnianie prawnika do obsługi prawnej firmy to spory wydatek. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Czym jest obsługa prawna przedsiębiorstw?

Obsługa prawna firm (kancelariakrs.pl) to usługa znajdująca się w ofercie wielu kancelarii prawniczych. Skierowana jest do właścicieli firm. Zarówno do bardzo dużych przedsiębiorstw, jak i do niewielkich podmiotów. Firmy te mogą reprezentować różne branże. Warto wiedzieć, że obsługa prawna przedsiębiorstwa to nie tylko pomoc na wczesnym etapie jego funkcjonowania, ale i później w czasie jego rozwoju, czy nawet – likwidacji.

Co obejmuje obsługa prawna firm?

Trzeba zaznaczyć, że pojęcie obsługi prawnej przedsiębiorstw jest dość szerokie. Może ona przyjmować różne oblicza. Prawnicy oferują w jej ramach różne usługi. Da się jednak wyróżnić kilka podstawowych. Oto najpopularniejsze:

  • wsparcie przy zakładaniu i rejestracji spółek różnego typu, ich przekształcaniu, podziale, rozwiązywaniu i likwidacji,
  • przygotowywanie umów, regulaminów i statutów,
  • rejestrowanie zmian w KRS,
  • informowanie o zmianach w przepisach prawa,
  • tworzenie opinii prawnych, w tym dotyczących umów,
  • sporządzanie pism różnego rodzaju, m. in. do instytucji publicznych, organów administracji, sądów,
  • doradzanie prawne dotyczące działalności klienta,
  • prowadzenie spraw pracowniczych i pomoc w sporach,
  • reprezentacja klienta w kontaktach z dłużnikami, organami administracji, sądami i organami egzekucyjnymi,
  • windykacja wierzytelności.

Oczywiście to tylko niektóre z zadań. Wiele zależy od specyfiki przedsiębiorstwa. Wówczas prawnicy rozszerzają swoją listę usług o te, których wymaga dana firma. Prawda jest jednak taka, że prawnik zajmuje się w przedsiębiorstwie wszystkim, co może mieć coś wspólnego z kwestiami prawnymi.

Obsługa prawna firmy – czy warto?

A czy warto zatrudnić prawnika do firmy? Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to osoba, która wspiera prowadzenie przedsiębiorstwa. To dzięki prawnikowi znacznie łatwiejsze jest podejmowanie biznesowych decyzji, które mogą pomóc rozwiązać konflikty, zdobyć nowych kontrahentów, ale i ochronić firmę przed bankructwem. Fachowe wsparcie prawne umożliwia znacznie lepsze funkcjonowanie biznesu.

Prawda jest jednak taka, że nie zawsze konieczne jest zatrudnienie prawnika na etat. Zwłaszcza, jeśli specyfika pracy firmy tego nie wymaga. Jeśli opinia prawnika przydaje się raz na jakiś czas, zdecydowanie lepiej jest postawić na współpracę z firmą zewnętrzną. Kancelaria z reguły ceny ma niższe niż gdyby zatrudniać pracownika. Można wykupić u prawników abonament, a można zdecydować się na współpracę tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność.

Nie można nie wspomnieć i o tym, że nieznajomość prawa bywa szkodliwa. Prawnik ochroni przed podejmowaniem ryzykownych działań. Będzie wiedział, kiedy zapisy umowy nie są zbyt korzystne dla przedsiębiorcy, tym samym ochroni go przed innymi kosztami.w temacie: