Praca w Holandii: jak napisać CV, jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Polacy coraz chętniej szukają pracy w Holandii, przekonują ich dobre zarobki, warunki pracy i nie aż tak drogie życie w tym kraju. A jak dostać pracę w Holandii? Przedstawiamy niepisane zasady dotyczące ubiegania się o pracę w tym kraju. Sprawdź, o czym warto pamiętać, jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej i co zawrzeć w CV.

Praca w Holandii – jak się przygotować?

Ofert pracy zazwyczaj szuka się w internecie, gdzie nie brakuje ogłoszeń z wysokimi zarobkami, niejednokrotnie bez znajomości języka. Takie oferty bywają bardzo kuszące, ale czy bezpieczne? Warto się nad tym zastanowić…

Jeśli poszukujesz swojej pierwszej pracy w Holandii, skorzystaj z pomocy pośrednika. Najlepiej takiego, który na rynku funkcjonuje od dłuższego czasu i posiada certyfikat Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Będziesz miał wtedy pewność, że na miejscu czeka na ciebie pewna i legalna praca.

Pamiętaj także, że nawet ta sezonowa praca w Holandii wymaga odpowiednich kompetencji i przygotowania (glospolski.nl/kategoria/porady/praca/). Dlatego przed wyjazdem naucz się podstawowych zwrotów w języku holenderskim, zadbaj o odpowiednie CV oraz list motywacyjny. Musisz też wiedzieć, że holenderscy pracodawcy często korzystają z LinkedIn, gdzie sprawdzają profil swojego kandydata. Dlatego przed wyjazdem przeanalizuj swój profil na tym serwisie i uzupełnij go o wszystkie ważne informacje, które mogą pomóc ci w znalezieniu dobrej pracy w Holandii.

Jak napisać CV, aby dostać pracę w Holandii?

CV do pracy w Holandii możesz napisać po angielsku lub holendersku. W obu przypadkach warto skorzystać z pomocy tłumacza, który sporządzi za ciebie bezbłędne CV. Zadbaj o to, aby twój życiorys był czytelny i spójny. Unikaj nieformalnych adresów mailowych i zbędnych informacji. Jeśli aplikujesz na konkretne stanowisko, wypisz wszystkie informacje, które są w jakiś sposób powiązane z tym stanowiskiem. Przedstaw się z jak najlepszej strony, ale nie kłam i nie wyolbrzymiaj. Pracodawca i tak prędzej czy później sprawdzi to, co napisałeś w CV.

praca-w-holandii-jak-sie-przygotowac

Dla holenderskiego pracodawcy najważniejsze są twoje kwalifikacje, doświadczenie i wykształcenie. Dlatego oprócz wypisania nazw firm i przedziału czasowego, w którym pracowałeś, dokładnie opisz zakres obowiązków oraz umiejętności, które nabyłeś w danej pracy. Pamiętaj, aby w swoim CV uwzględnić również wszelkie staże, szkolenia i praktyki. Tak przygotowany życiorys zapisz w formacie PDF, aby po otwarciu na innym komputerze nie zmienił on swojej budowy.

Rozmowa o pracę w Holandii

Starając się o pracę w Holandii, nie zawsze będziesz uczestniczył w rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą. Jeśli ubiegasz się o pracę niewymagającą wysokich kwalifikacji, wystarczy ci dobrze napisane CV i list motywacyjny. Jednak co w przypadku, jeśli będziesz musiał odbyć taką rozmowę? Jak się do niej przygotować i o czym pamiętać? Holendrzy zwracają dużą uwagę na motywację kandydata. Musisz być zatem przygotowany na pytania dotyczące tego, dlaczego wybrałeś daną firmę, a także jakie są twoje mocne i słabe strony. Pamiętaj, aby podczas rozmowy nie dać się ponieść emocjom, spróbuj się nie stresować i spokojnie odpowiadać na wszystkie zadane pytania.w temacie: , , ,