Zgodnie z przepisami unijnymi pomoc państwa (czyli pomoc publiczna) jest zakazana. Jednakże od każdej reguły są wyjątki i nie inaczej jest w tym przypadku.
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu reguluje sytuacje, w których udzielenie pomocy publicznej jest możliwe. W Rozporządzeniu przewidziany jest szeroki wachlarz możliwości udzielania wsparcia, a państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą z niego wybrać te rodzaje, które są w ich przypadku najlepsze.
Pomoc dopuszczona rozporządzeniem:
- pomoc regionalna;
- pomoc dla MŚP w formie pomocy inwestycyjnej, pomocy operacyjnej i dostępu MŚP do finansowania;
- pomoc na ochronę środowiska naturalnego; (efektywność, kogeneracja, OZE);
- pomoc na badania, rozwój oraz innowacje;
- pomoc szkoleniowa;
- pomoc na rekrutację i zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i pracowników niepełnosprawnych;
- pomoc mająca na celu naprawienie szkód spowodowanych niektórymi klęskami żywiołowymi;
- pomoc o charakterze społecznym w zakresie transportu na rzecz mieszkańców regionów oddalonych;
- pomoc na infrastrukturę szerokopasmową;
- pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego;
- pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną;
- pomoc na infrastrukturę lokalną.
Rozporządzenie KE 651/2014 w ramach powyższych form pomocy określa maksymalne możliwe poziomy intensywności wsparcia oraz określa kategorie kosztów kwalifikowanych czy typy projektów, na które można starać się o dotację.
W ramach wymienionych wyżej form wsparcia na szczególna uwagę zasługują:
- pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną w ramach której przewidziano następujące maksymalne poziomy intensywności:
- 100% kosztów kwalifikowanych w przypadku badań podstawowych;
- 50% kosztów kwalifikowanych w przypadku badań przemysłowych;
- 25% kosztów kwalifikowanych w przypadku eksperymentalnych prac rozwojowych;
- 50% kosztów kwalifikowanych w przypadku studiów wykonalności.
Przy spełnieniu określonych warunków intensywność pomocy na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe można zwiększyć do maksymalnie 80 % kosztów kwalifikowalnych. Intensywność pomocy na studium wykonalności można zwiększyć o 10 punktów procentowych w przypadku średnich przedsiębiorstw, 20 punktów procentowych w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw.
- regionalna pomoc inwestycyjna w ramach której w przypadku województwa śląskiego przewidziane są następujące maksymalne poziomy intensywności:
- mikroprzedsiębiorstwa – 45 %;
- małego przedsiębiorstwa – 45 %;
- średniego przedsiębiorstwa – 35%;
- dużego przedsiębiorstwa – 25%.
Należy pamiętać, iż pomoc regionalna nie ma zastosowania do pomocy wspierającej działalność w sektorze hutnictwa żelaza i stali, sektorze węglowym, sektorze budownictwa okrętowego, sektorze włókien syntetycznych, sektorze transportu i związanej z nim infrastruktury oraz sektorze wytwarzania energii, jej dystrybucji i infrastruktury.
- pomoc szkoleniowa w ramach której przewidziano następujący maksymalny poziomy intensywności wsparcia to do 50 % kosztów kwalifikowalnych, która może zostać zwiększona maksymalnie do 70 % kosztów kwalifikowalnych w następujący sposób:
- 10 punktów procentowych w przypadku szkoleń dla pracowników niepełnosprawnych lub znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji;
- 10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średniego przedsiębiorstwa i o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz małego przedsiębiorstwa.
Pomocy nie przyznaje się na szkolenia prowadzone przez przedsiębiorstwa w celu przestrzegania obowiązkowych norm krajowych w zakresie szkoleń.
Źródło: Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu
Autor: Agnieszka Jaszczyk
w temacie: 651/2014, co to jest przedsiębiorstwo, małe średnie i duże przedsiębiorstwa, mśp co to, rozporządzenia komisji (ue) nr 651/2014, rozporządzenia komisji (ue) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., rozporządzenie 651/2014, średnie przedsiębiorstwo